Partnerzy portalu

Od lotniska po ośrodek badawczy

Beton jest materiałem konstrukcyjnym mającym wszechstronne zastosowanie - powodzeniem jest również wykorzystywany do budowy kanałów i przewodów kanalizacyjnych.


Opublikowano: 26-10-2016 Źródło: HABA-Beton Johann Bartlechner

Firma HABA-Beton Johann Bartlechner ma na swoim koncie wiele udanych realizacji związanych z dostawami rur, studni, zbiorników monolitycznych i innych produktów betonowych, wytwarzanymi zgodnie z wyśrubowanymi normami środowiskowymi.


Beton to materiał konstrukcyjny mający wszechstronne zastosowanie. Fot. HABA-Beton Beton to materiał konstrukcyjny mający wszechstronne zastosowanie. Fot. HABA-Beton

Beton jest materiałem konstrukcyjnym mającym wszechstronne zastosowanie we wszystkich sektorach branży budowlanej. Z powodzeniem jest również wykorzystywany do budowy kanałów i przewodów kanalizacyjnych. Jego właściwości mają więc kluczowe znaczenie z punktu widzenia branży wod-kan. Jedną z nich jest żywotność rurociągów betonowych – średnia długość ich użytkowania wynosi od 50 do 80, a sięga nawet 100 lat. Przekłada się to m.in. na możliwość utrzymywania opłat za odprowadzanie ścieków na niskim poziomie. O długowieczności betonu świadczy m.in. fakt, że był on stosowany do budowy kanałów już od początku XIX w., a wiele z nich jest użytkowanych do dziś. 

Ale czy wiadomo, jak powstaje beton?

Podstawowymi składnikami betonu są: kruszywo, piasek, cement, woda, domieszki chemiczne oraz inne dodatki, takie jak np. popiół lotny. Jego jakość jest zależna m.in. od zastosowanej receptury. Między innymi od rodzaju cement zastosowanego w procesie jego produkcji. Cement jest bowiem spoiwem mineralnym, które po zmieszaniu z wodą zyskuje właściwości wiążące, twardnieje i zachowuje odpowiednie cechy wytrzymałościowe. Do produkcji mieszanki betonowej stosuje się różne rodzaje cementu: portlandzki (CEM I, CEM II) oraz hutniczy (CEM III). Wśród wiodących producentów prefabrykatów betonowych wymienić należy firmę HABA-Beton, która posiada 10 fabryk na terenie Niemiec, Austrii oraz w Polsce.

Przykłady niektórych inwestycji firmy

Prefabrykaty betonowe wykorzystane zostały podczas prac związanych z realizacją portu lotniczego Poznań Lotnisko Ławica. Materiały te posłużyły m.in. do wykonania płaszczyzny do odladzania. Z ich użyciem przeprowadzono również remont systemu odwodnienia drogi startowej i drogi kołowania. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa portu.

Szerokie zastosowanie betonu, także w branży wod-kan. Fot. HABA Beton Szerokie zastosowanie betonu, także w branży wod-kan. Fot. HABA Beton

 

Z zastosowaniem prefabrykatów tego producenta zrealizowane zostały również dwa przedsięwzięcia w woj. podkarpackim: drugi etap budowy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Olimp oraz Inteligentne Centrum Logistyczne.
Przykładem tego typu przedsięwzięcia są również nowoczesne magazyny, które weszły w skład Prologis Park Chorzów. Kompleks jest położony na Śląsku i charakteryzuje się bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym zarówno z autostradami A4, jak i z A1. Znaczenie tej inwestycji dla regionu jest więc nie do przecenienia.

W ostatnim kwartale 2015 r. firma HABA-Beton dostarczyła na plac budowy CH Aviator w Mielcu rury żelbetowe: DN600, DN1200, DN1500, DN2000.
Firma ma również wkład w budowę fabryki Volkswagena, która powstała we Wrześni w odległości około 50 km na wschód od Poznania i jest drugą fabryką tej marki działającą w Polsce.

Więcej o betonowych produktach HABA-Beton w kwartalniku "Inzynieria Bezwykopowa" 2/3/2016 [2, 3].

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!