27 sierpnia br. awarii uległ jeden z kolektorów największej polskiej oczyszczalni, warszawskiej Czajki. Następnego dnia awaria przydarzyła się w drugim rurociągu. Pierwsze doniesienia wskazywały na to, że wraz z nimi uszkodzeniu uległ też tunel, w którym znajdują się te rurociągi, okazało się to jednak przedwczesną diagnozą.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, w tunelu pod Wisłą. Fot. UM Warszawa
Oczyszczalnia ścieków „Czajka” to największy zakład oczyszczania ścieków w Polsce i jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Zakład został zaprojektowany w latach 70. XX w. Prace budowlane trwały przez kolejną dekadę, jednak do użytku obiekt został oddany dopiero w 1991 r.
Tunel pod Wisłą
20 lat później, w ramach modernizacji obiektu, m.in. wydrążono z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) pierwszy w historii mechanicznie drążony tunel pod Wisłą (inną metodą wybudowano w 1961 r. tunel ciepłowniczy z Elektrociepłowni Żerań na Żoliborz). Realizacja prac trwała od kwietnia do listopada 2011 r. Długość tunelu, który został posadowiony na głębokości około 10 m pod dnem Wisły, to 1300 m; jego zewnętrzna średnica to 5,35 m, a wewnętrzna 4,5 m. Obudowę tunelu wykonano z tzw. tubingów, czyli betonowych elementów prefabrykowanych, których sześć sztuk tworzy pierścień. Łącznie wykorzystano 1081 pierścieni, a długość każdego wynosi około 1,2 m.
W tymże tunelu zainstalowano dwa rurociągi DN1600. Łącznie znalazło się w nim 2,7 km rur. Zainstalowano też systemy wentylacji, kamery telewizji dozorowej, instalację telefoniczną, oświetlenie, elementy systemu sterowania urządzeniami, kable teletechniczne i elektryczne oraz pozostałe elementy służące do eksploatacji.
Jak podkreśla prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, tunel pod Wisłą nie został uszkodzony. Naprawić trzeba będzie jedynie rurociągi. Przyczyna awarii ciągle jest jeszcze jednak nieznana. Już wiemy, że nie da się w ciągu kilku dni rozwiązać tej sytuacji – powiedział. Obecnie ciągle do Wisły wpada 3 tys. litrów ścieków na sekundę.
Awaria rurociągu prowadzącego do Oczyszczalni Czajka
MPWiK poinformowało, iż podjęto już działania naprawcze. W komunikacie napisano, że prace są prowadzone we współpracy z projektantem układu przesyłowego i ekspertami z Politechniki Warszawskiej. Proces naprawczy jest objęty najwyższym priorytetem działania. Spółka podejmuje intensywne działania dla wypracowania jak najlepszych rozwiązań pod względem bezpieczeństwa, technicznym oraz aspektów środowiskowych.
Minister Środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że w związku z tą awarią podległe mi służby prowadzą monitoring jakości wody od Warszawy do ujścia Wisły, wprowadzając dodatkowe punkty pomiaru.
W sprawę zaangażowany jest także Główny Inspektorat Sanitarny, który zapewnił, że sztab na bieżąco monitoruje sytuację pod kątem bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia i jest w stałym kontakcie z inspektorami sanitarnymi właściwymi terenowo dla dotkniętych województw.
Choć sytuacja w Warszawie jest stabilna, a jakość wody dostarczanej mieszkańcom bezpieczna, to skutki uszkodzenia systemu rurociągów mogą być odczuwalne w innych częściach kraju – powiedział po posiedzeniu sztabu kryzysowego Rafał Trzaskowski. Niestety wróciliśmy do sytuacji sprzed 2012 r., kiedy część stołecznych ścieków była odprowadzana bezpośrednio do Wisły.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.