Tunel zatapiany miałby połączyć Helsingør w Danii i Helsingborg w Szwecji. Obecnie podróż pomiędzy tymi miastami umożliwiają regularne połączenia promowe.

Minister transportu Danii, Ole Birk Olesen oświadczył, że analiza rentowności tunelu potrwa około trzech lat. Na podstawie otrzymanych wyników będą podejmowane dalsze kroki. Dodał też, że badania obejmą zarówno tunel drogowy, jak i kolejowy, chociaż jego zdaniem z powodów czysto biznesowych najbardziej opłacalna jest budowa tunelu drogowego. Połączenie kolejowe zostanie jednak także przeanalizowane na prośbę strony szwedzkiej.

Most nad Sundem

Dania i Szwecja posiadają już połączenie, które znacząco ułatwiło podróżowanie między tymi krajami. W lipcu 2000 r. otwarto słynny most nad Sundem, który obsługuje zarówno ruch kolejowy, jak i samochodowy. Przeprawa łączy duńską stolicę – Kopenhagę z Malmö w Szwecji. Połączenie to tworzą trzy kluczowe odcinki: most (o długości ponad 7,8 km), trasa prowadzona na sztucznej wyspie (o długości ponad 4 km) oraz tunel (o długości ponad 3,5 km). Przejazd tą trasą jest płaty. Kierowców samochodów do 6 m obowiązuje opłata w wysokości 56 EUR.

Przeczytaj także: Tak będzie wyglądać produkcja elementów najdłuższego zatapianego tunelu