18 km to długość najdłuższego na świecie tunelu zatapianego, który będzie obsługiwał zarówno ruch kolejowy, jak i drogowy. Powstanie pomiędzy Rødbyhavn w Danii i Puttgarden w Niemczech. Do produkcji elementów, z których zostanie zbudowany, niezbędna jest też fabryka, która również ma być rekordowa.
Transport elementów tunelu Dania-Niemcy - wizualizacja. Źródło: Femern A/S
Jedna z największych fabryk w Danii
Fabryka, w której produkowane będą elementy rekordowego tunelu powstaje w Rødbyhavn, na wschód od istniejącego portu promowego. Będzie mieć powierzchnię 1,5 mln m2 – jest to wielkość porównywalna z 200 boiskami piłkarskimi. Tym samym znajdzie się w grupie największych w Dani zakładów produkcyjnych.
Konstrukcja tunelu łączącego Danię i Niemcy wymaga wyprodukowania 79 elementów betonowych i dodatkowo 10 specjalnych segmentów, w których zostanie wydzielona specjalna przestrzeń służąca do utrzymania i obsługi obiektu.
Każdy z tych elementów będzie ważył ponad 70 tys. ton. Będą miały po 217 m długości i około 40 m szerokości.
Fabryka to wspólna inwestycja wykonawców (Femern Link Contractors, FLC) odpowiedzialnych za budowę tunelu. FLC tworzą takie firmy, jak: VINCI Construction Grands Projets (Francja), Per Aarsleff A / S (Dania), Wayss & Freytag Ingenieurbau (Niemcy), Max Bögl Stiftung & Co. (Niemcy), Soletanche Bachy International (Francja), CFE (Belgia), BAM Infra (Holandia) i BAM International (Holandia). Dodatkowo firma Cowi z Danii pełni rolę doradcy wykonawcy, a belgijska spółka Dredging International NV została wybrana na podwykonawcę.
Jak będzie przebiegać produkcja?
Wykonawcy tunelu przygotowali animację przedstawiającą m.in. to, jak będzie przebiegać produkcja elementów na każdym z kluczowych etapów. Pokazany jest też transport elementów na miejsce ich montażu.
Przeczytaj także: Ewakuacja z tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.