Zraszacze solankowe czy podgrzewana nawierzchnia? Decyzję, który z tych systemów zacznie od grudnia 2018 r. działać w tunelu pod Martwą Wisłą, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) ma podjąć do połowy stycznia.
Tunel w Gdańsku będzie miał podgrzewaną jezdnię? Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Podczas ubiegłej zimy, która była pierwszą od otwarcia tunelu, zauważyliśmy problemy kierowców, głównie samochodów ciężarowych. Mieli oni problem z wyjazdem z tunelu na rondo przy ul. Marynarki Polskiej. Intensywne opady śniegu i oblodzenie nawierzchni sprawiły, że na wzniesieniach doszło do kilku kolizji. Problemy z wyjazdem powodowały powstawanie korków oraz w rezultacie paraliż ruchu w tej części miasta – mówi, cytowany w komunikacie, Michał Adamkiewicz, kierownik działu utrzymania tunelu.
W rozmowie z portalem www.gdansk.pl dyrektor GZDiZ Mieczysław Kotłowski dodał, że w tunelu są duże spadki na wjazdach i wyjazdach. Zimą w Gdańsku temperatura często się zmienia, przechodzi szybko z plusowej na minusową. To sprawia, że tradycyjne metody, jak pługopiaskarka, w specyficznych warunkach tunelu to za mało.
Spryskiwacze solankowe to rurki umieszczone za krawężnikiem rozpylające solankę na jezdnię. Jak podał gdański magistrat, koszt ich montażu oszacowano na 500-600 tys. zł. O połowę tańsza jest instalacja elementów grzewczych w nawierzchni, przy czym droższa w tym przypadku jest eksploatacja.
Działaniu obu systemów pracownicy GZDiZ będą przyglądać się m.in. na lotnisku Okęcie w Warszawie.
Najpierw nowy system zostanie wprowadzony na podjeździe w kierunku ronda przy ul. Marynarki Polskiej. Jeśli zda egzamin, może zostać użyty także w przeciwną stronę.
Pierwszy w Polsce
Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku to pierwszy podwodny tunel drogowy w Polsce. Obiekt drążono maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine), otwarty został w 2016 r. Część zbudowana pod rzeką ma około 1,4 km długości, a cały obiekt inżynierski mierzy blisko 2,2 km. Codziennie korzysta z niego około 25 tys. kierowców. Koszt budowy wyniósł 885 mln zł.
Drugim tego typu obiektem w naszym kraju ma być tunel łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu – powinien powstać, również przy użyciu TBM, za cztery lata. W Świnoujściu zaplanowano obiekt o długości 1,44 km. Średnica wewnętrzna będzie mieć 12 m, w środku powstanie jezdnia z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy – poniżej jezdni będzie tunel ewakuacyjny.
WSZYSTKO O TUNELU W ŚWINOUJŚCIU PRZECZYTASZ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.