Takie przesiąki w tej samej rurze tunelu pod Martwą Wisłą pojawiły się już w sierpniu. Za każdym razem były uszczelniane za pomocą specjalnej żywicy wstrzykiwanej pod ciśnieniem w beton. To naturalne rzeczy, woda szuka gdzieś ujścia wyjaśnia rzecznik.

Ze względu na ostatni przypadek, wygrodzony został fragment prawego pasa ruchu. Komunikowaliśmy o tym tylko dlatego, żeby najzwyczajniej w świecie kierowcy byli bezpieczni, żeby wjeżdżając do tunelu uważali i mieli świadomość, że jest niewielkie wygrodzenie. Warunki pogodowe są takie a nie inne, więc ostrożność była tym bardziej wskazana. Co prawda wody dużo się nie pojawiło, ale wiadomo, że kilka kropel wystarczy i robi się ślisko. To było jedyne zagrożenie dodaje Magdalena Kiljan.


Obecnie z tego tunelu można normalnie korzystać, ale przez część najbliższego weekendu będzie całkowicie zamknięty. Od momentu kiedy został oddany do użytku, dwa razy w miesiącu, na jedną noc z soboty na niedzielę, od godz. 22 do 6 rano, tunel jest zamykany po to, żeby za jednym razem wykonać prace serwisowe, jak sprawdzanie studzienek czy drzwi w przejściach poprzecznych oraz przeprowadzić ogólne sprzątanie tłumaczy Magdalena Kiljan.

Gdański obiekt to pierwszy w Polsce podwodny tunel drogowy. Do użytku oddany został w 2016 r. Powstał dzięki wykorzystaniu maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Część zbudowana pod rzeką ma około 1,4 km długości, a cały obiekt inżynierski mierzy blisko 2,2 km. Codziennie korzysta z niego około 25 tys. kierowców. Koszt budowy wyniósł 885 mln zł.

Drugim tego typu polskim obiektem będzie tunel pod cieśniną Świną, łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Będzie miał 1,44 km długości, także zostanie wydrążony przez TBM. Jego średnica wewnętrzna będzie mieć 12 m.

Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, tunel w Świnoujściu powinien być gotowy w grudniu 2021 r. Przetarg na zaprojektowanie i budowę wygrało konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A. Umowa ma zostać podpisana na początku przyszłego roku.

Na trasie przewiertu występują głównie piaski nasypowe o zróżnicowanym stanie zagęszczenia: eoliczne, morskie i rzeczne piaski drobne mówiła w rozmowie z nami Barbara Michalska, I zastępca prezydenta Świnoujścia.

Przeczytaj także: Drugi tunel podwodny w Polsce [rozmowa]