Projekt budowy takiego połączenia powstał już w latach 30. XX w., jednak z uwagi na wysokie koszty oraz brak wsparcia politycznego, nigdy nie został zrealizowany.


Również obecnie realizacja tej inwestycji będzie wymagała ogromnego nakładu środków finansowych. W zależności od wybranego projektu – z pięciu wstępnie wybranych – budowa połączenia mogłaby kosztować od 13 do 55 mld USD. Długości przekroczeń wahają się od 14,6 km do nawet 38 kilometrów.


Opracowane warianty, wstępnie oceniane pozytywnie przez Departament Transportu stanu Nowy Jork, obejmują trasę zachodnią – przy założeniu budowy jedynie tunelu lub połączenia mostu i tunelu; trasę biegnącą centralnie do miasta Bridgeport – zakładającą budowę mostu lub połączenia tunelu i mostu, a także trasę o przebiegu centralnym – w ramach której zaleca się budowę infrastruktury mostowo-tunelowej.

Najdroższą z wyżej przedstawionych opcji jest tunel wybudowany zgodnie z wytyczoną trasą „zachodnią”, którym biegłaby trzypasmowa droga. Koszt szacuje się na 55,4 mld USD.

Możliwe jednak, że decyzję o realizacji tego najdroższego projektu podejmą władze – co prawda budowa mostu byłaby tańsza, jednak instalacja takiego obiektu miałaby nieporównywalnie większy wpływ na środowisko. O pozytywnym wyniku studium wykonalności dla tej właśnie inwestycji poinformował na początku roku gubernator Andrew Cuomo.


Wysoką cenę zrekompensują korzyści

Jak obliczono, urzeczywistnienie tych planów skróciłoby podróż pomiędzy Long Island a Westchester lub Connecticut o godzinę, udrożniłoby kanały komunikacyjne, a w przypadku wydrążenia tunelu - wpłynęłoby pozytywnie na stan powietrza.

Tunel byłby pod wodą – wyjaśnił gubernator Cuomo. Byłby niewidoczny, udrożniłby zatłoczoną do granic możliwości autostradę prowadzącą na Long Island i byłby atrakcyjnym elementem infrastruktury dla potencjalnych inwestorów.

Projekt jest opracowywany od 2016 r., kiedy to Cuomo przekazał Departamentowi Transportu 5 mln USD na studium wykonalności. Przez następnych pięć lat prowadzone będą dalsze badania, zaprojektowanie tunelu trwać będzie prawdopodobnie około 1,5 roku – zatem ewentualne oddanie tunelu do użytku planowane jest dopiero za około 8 lat.


Inne rozwiązania – w tym hybrydowe połączenie mostu i tunelu – nie zostały jeszcze definitywnie odrzucone.

Przeczytaj także: Tunele pod Kanałem Sueskim. Czas przeprawy skróci się z 5 dni do 10 minut