Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), przy wyborze najkorzystniejszej oferty, poza ceną, brane były pod uwagę także kryteria pozacenowe, stanowiące 40 na 100 możliwych do uzyskania punktów. Chodzi o termin realizacji, doświadczenie głównego projektanta drogowego, doświadczenie głównego projektanta mostowego, doświadczenie projektanta tunelu.

W KP mają zaleźć się m.in. analiza i prognoza ruchu, wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi wraz z obiektami inżynierskimi, dokumentacja bezpieczeństwa tunelu czy analiza zagrożenia powodziowego.

W ramach planowanego odcinka, liczącego 23,4 km, mają powstać trzy tunele o łącznej długości 4,65 km. Na razie wiadomo tylko tyle, że na przekrój użytkowy jednej nitki tunelu będą składać się: pasy ruchu – 2 x 3,5 m, pas awaryjny o szerokości min. 2,5 m, drogi ewakuacyjne o szerokości 1,20 m.


S19 to część międzynarodowego szlaku Via Carpatia (VC), który w Polsce ma liczyć około 700 km, biec odcinkami dróg ekspresowych S61, S8, S17, S19. VC będzie przebiegać od granicy z Litwą do granicy ze Słowacją. Na polskim fragmencie wybudowane zostaną cztery tunele drogowe. Kolejny powstanie na odcinku Rzeszów Południe–Babica, o planowanej długości około 1,3 km.

Przeczytaj także: Litwa popiera budowę Via Carpatii