• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Świnoujście: tunel wybudują Astaldi i Ghella?

Komisja przetargowa podtrzymała swoją decyzję


Opublikowano: 18-04-2018 Źródło: GDDKiA

Władze Świnoujścia, wraz z inwestorem zastępczym, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), próbują zakończyć postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę tunelu drogowego pod cieśniną Świną. Po ponownym przeanalizowaniu ofert podtrzymano pierwotną decyzję – za najkorzystniejszą ponownie uznano ofertę złożoną przez konsorcjum firm Astaldi S.p.A i Ghella S.p.A.


Świnoujście: tunel wybudują Astaldi i Ghella. Wiz. GDDKiA Świnoujście: tunel wybudują Astaldi i Ghella. Wiz. GDDKiA

Włoskie konsorcjum zostało wybrane na wykonawcę inwestycji już w listopadzie ub.r. Inni oferenci (konsorcja z firmami Porr oraz Toto S.p.A. Costruzioni Generali na czele) złożyli jednak w tej sprawie odwołania. Krajowa Komisja Odwoławcza (KIO) poleciła GDDKiA unieważnienie przetargu i ponowne rozpatrzenie ofert. Dodatkowo część wyroku KIO została zaskarżona do sądu.

Nowy wybór nie jest jednak równoznaczny z ostatecznym zwycięstwem Włochów. Zgodnie z procedurą przetargową pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań. Komisja przetargowa działa sprawnie i z zachowaniem jak największej staranności, ale wpływ na terminarz działań w przetargu ma ostra walka o kontrakt pomiędzy oferentami – komentuje Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Świnoujski projekt zakłada budowę tunelu drogowego pod cieśniną Świną. Połączy on wyspy Uznam i Wolin, między którymi aktualnie można przeprawiać się jedynie za pomocą promów. Ten popularny w kurortach nadmorskich środek transportu nie posiada jednak wystarczającej przepustowości i jest „wrażliwy” na zmienne warunki atmosferyczne. Przejazd między wyspami, wraz z oczekiwaniem w kolejce na prom, w godzinach szczytu wynosi dziś od 40 min. do nawet godziny. Budowa tunelu ma rozwiązać ten problem – pod cieśniną kierowcy trasę między wyspami pokonają w niespełna cztery minuty.

Jednonitkowy tunel w Świnoujściu o średnicy wewnętrznej 12 m będzie miał 1,44 km długości i zostanie wydrążony z wykorzystaniem maszyny tunelującej TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Cały budowany odcinek w ciągu drogi krajowej nr 93, który połączy lewobrzeże miasta z S3, będzie miał 3,4 km długości. Harmonogram inwestycji zakłada, że obiekt będzie gotowy w 2022 r.

Budowa tunelu wzbudza wśród mieszkańców wiele kontrowersji. Jak mówi Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Świnoujścia, włodarze wciąż słyszą pytania, dlaczego budują tunel a nie przeprawę mostową. O tym, dlaczego zrezygnowano z wariantu mostowego pisaliśmy m.in. tutaj.

My naprawdę chcemy już przestać o tym tunelu mówić i zacząć go wreszcie budować – mówiła Michalska podczas organizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA III Konferencji Budownictwo Podziemne, która odbyła się w dniach 11–12 kwietnia br. w Warszawie.

Wszystkie bieżące informacje nt. budowy tunelu pod Świną znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia