W 2019 r. rozpoczynam pracę nad budową III linia metra, jednocześnie dokańczając pracę na II linii metra. Podejmę rozmowy z wykonawcami i spółkami miejskimi w celu przyspieszenia realizacji tej inwestycji i towarzyszących jej zmian w układzie komunikacyjnym. Przeprowadzę konsultacje z wykonawcami odcinka M2 „Mory+3” na temat koncepcji połączenia stacji M2 Połczyńska i stacji Ursus Płn., włączając w to uwarunkowania przejścia (tunelu) pod przyszłą Stacją Techniczno-Postojową Mory i pod nasypami kolejowymi – zapowiedział prezydent Warszawy.


Rozbudowa sieci stołecznego metra była jednym z głównych tematów kampanii przed niedawnymi wyborami na prezydenta miasta. Rafał Trzaskowski w swoim programie wyborczym uwzględnił budowę III, IV i V linii systemu kolei podziemnej w stolicy. Jego zdaniem tuż po zakończeniu realizacji II linii metra z Bemowa na Targówek należy przedłużyć trasę do Ursusa i stacji PKP Warszawa Toruńska. Oprócz tego powstać miałyby nowe stacje – Muranów i plac Konstytucji – a także łącznik stacji metra Centrum z dworcem PKP Śródmieście. Następnym krokiem byłaby budowa 3 linii metra Stadion Narodowy–Gocław, której trasa prowadziłaby m.in. przez rondo Wiatraczna. Kolejne linie pozwoliłyby mieszkańcom stolicy dotrzeć z dzielnicy Ursus do Mokotowa (IV linia metra) oraz z Bielan (Młociny) do prawobrzeżnej części miasta, do Białołęki (V linia metra). W programie zawarto też inwestycje w tabor – Trzaskowski chce zasilić go o 30 nowych pociągów.


Na ten moment metro w Warszawie to cała I linia metra (23 km, 21 stacji) oraz odcinek centralny II linii metra (6,1 km, 7 stacji). W przyszłym roku oddane do użytku mają być kolejne dwa fragmenty linii drugiej: wschodni północny (3,2 km) i zachodni (3,4 km) – w sumie sześć nowych stacji metra. Niedawno podpisano umowy na realizację kolejnych odcinków II linii metra – wszystko ma być gotowe w 2023 r. W sumie linia ta będzie miała analogiczną długość i liczbę stacji, jak pierwsza linia. W aktualne prace budowlane w ramach rozbudowy II linii systemu kolei podziemnej w stolicy zaangażowane są firmy Gülermak oraz Astaldi.

Zobacz także nasz temat specjalny: II LINIA METRA W WARSZAWIE