Już niemal dwa lata, od marca 2017 r., trwa drążenie tunelu w ciągu nowej tzw. Zakopianki w Małopolsce. W efekcie fedrujący od stron obu portali w pewnym momencie spotkają się pod masywem Mały Luboń. By tak się stało, niemal cały czas prowadzone są pomiary geodezyjne, których dokładność dochodzi do połowy milimetra.
Do budowy tunelu w ciągu tzw. Zakopianki wykorzystywana jest metoda ADECO RS. Jak mówią eksperci, to jedna z najlepszych wśród „klasycznych” metod budowy tuneli. By przebić się przez naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych (flisz karpacki), wykonawcy stosują m.in.: młoty hydrauliczne zamontowane na koparkach, dziobaki, wiertła, głowice skrawające, a nawet materiały wybuchowe. Żeby w ogóle tunel powstał, wydobytych ma być około 500 tys. m3 urobku.
W ramach budowy tego tunelu prowadzonych jest wiele skomplikowanych działań. Jak np. wiercenia pali wielkośrednicowych, których zadaniem jest zabezpieczenie osuwisk.
Dwunitkowy tunel między Naprawą a Skomielną Białą to część budowy w Małopolsce drogi ekspresowej S7 Lubień–Rabka-Zdrój. Obie nitki tunelu mają mieć po około 2,1 km długości. Zgodnie z umową, tunel ma być gotowy do końca marca 2021 r. Będzie to najdłuższy pozamiejski tunel drogowy w Polsce.
O tym, dlaczego budowa tunelu w ciągu tzw. Zakopianki jest tak bardzo skomplikowana, w kwietniu w szczegółach opowie prof. dr hab. inż. Marek Cała z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutnicza, który weźmie udział w IV Konferencji „Budownictwo Podziemne”.
IV Konferencja „Budownictwo Podziemne” odbędzie się w dniach 2–4 kwietnia br. w Krakowie. Zapraszamy do udziału!
Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.