• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel wodny w Turcji gotowy do eksploatacji

Opublikowano: 07-03-2019 Źródło: Robbins

Drążenie najdłuższego tureckiego tunelu wodnego zakończone zostało 18 grudnia 2018 r. Włączenie go do eksploatacji zaplanowano na marzec tego roku. W jaki sposób wydrążono ten kluczowy dla kraju tunel?


Wnętrze tunelu Gerede. Fot. Robbins Wnętrze tunelu Gerede. Fot. Robbins

Gerede Water Transmission Tunel ma być lekarstwem na uciążliwe, powtarzające się susze w stolicy Turcji, Ankarze. Jego długość to łącznie 31,6 km: doprowadzać będzie wodę z rzeki Gerede do zapory Çamlıdere, gdzie woda jest oczyszczana i przesyłana wodociągami do odbiorców.

Został wydrążony za pomocą maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), o tarczy o średnicy 5,56 m. Zadanie to wykonało konsorcjum firm Kolin i Limak, które musiało pokonać wiele trudności związanych z warunkami geologicznymi oraz wielokrotnie występującym wysokim ciśnieniem wód gruntowych, dochodzącym do 26 barów. Szczególnie trudnym do zrealizowania elementem projektu było wydrążenie ostatniego, 9-kilometrowego odcinka. Maszyna TBM musiała przedrzeć się przez piaskowce, wapienie i tuf.

Plac budowy tunelu Gerede. Fot. Robbins Plac budowy tunelu Gerede. Fot. Robbins

Eksperci uważają, że było to najtrudniejsze w historii drążenie w tym kraju. Miałem okazję już od lat 80. XX w. odwiedzać większość krajowych inwestycji, realizowanych z wykorzystaniem maszyn TBM. Projekt Gerede jest największym wyzwań spośród nich – ocenił dr Nuh Bilgin, prezes Tureckiego Towarzystwa Tunelowego.

Część ekipy drążącej tunel Gerede. Fot. Robbins Część ekipy drążącej tunel Gerede. Fot. Robbins

Na budowie tunelu użyto trzech maszyn TBM, ostatnią była Robbins Crossover XRE – poprzedni sprzęt nie poradził sobie z tak trudnymi warunkami geologicznymi, nagłymi dopływami wody i błota. Wyzwaniem było dla nas zaprojektować i wyprodukować taką maszynę TBM, która mogłaby ukończyć ten trudny odcinek – powiedział Yunus Aplagut. Najlepsze wyniki maszyny to 29,4 m wydrążone w jeden dzień, 134,6 m w tydzień oraz 484 m w miesiąc.

Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia