• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowy tunel drogowy w Krakowie: jest data otwarcia

Opublikowano: 25-04-2019 Źródło: PKP PLK, inzynieria.com

Choć budowa tunelu w ul. Rydla to tylko jeden z elementów większej inwestycji kolejowej, mieszkańcy Krakowa niecierpliwie oczekują jego otwarcia. Nic dziwnego – tymczasowa organizacja ruchu znacząco wydłużyła drogę wszystkim, chcących przedostać się ze wschodniej części miasta w kierunku choćby Bronowic. Po wielokrotnej zmianie terminu oddania do użytku obiektu, podano datę otwarcia tunelu. Kierowcy będą mogli korzystać z niego od maja br.


Powstający tunel w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK Powstający tunel w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK

Ulica Rydla krzyżuje się z sześcioma torami kolejowymi. Z uwagi na funkcjonujący przejazd kolejowo-drogowy przed szlabanami, po obu stronach, tworzyły się spore zatory. To dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), w ramach modernizacji linii kolejowej E30 relacji Kraków–Katowice, zdecydowały o przebudowie skrzyżowania.

Już wkrótce kierowcy odcinek ten pokonają nie na wysokości torów, ale pod nimi. Nowy tunel drogowy ma 111 m długości i 4,6 m wysokości. Do dyspozycji będzie jezdnia o dwóch pasach ruchu (po 3,5 m każdy), a także dwa oświetlone, szerokie na 2 m chodniki, usytuowane około 2 m powyżej linii jezdni.


Powstający tunel w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK Powstający tunel w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK

Na miejscu trwają prace wykończeniowe, związane m.in. z położeniem powierzchni drogi oraz chodników, budową kanałów odwadniających, montażem barierek. Wykonawca musi też wywieźć z placu budowy około 1200 wywrotek gruntu.

Tunel w ul. Rydla miał być oddany do użytku jesienią ub.r. Realizacja inwestycji wciąż się jednak opóźniała. O powodach tej sytuacji pisaliśmy tutaj. Teraz otwarcie zaplanowano na 27 maja br.

Lokalizacja nowego tunelu drogowego w Krakowie. Źródło: inzynieria.com Lokalizacja nowego tunelu drogowego w Krakowie. Źródło: inzynieria.com

To niejedyny obiekt powstający na linii Kraków–Katowice. W ramach modernizacji E30 powstaje 10 wiaduktów (głównie w miejsce dawnych przejazdów drogowo-kolejowych), a 24 są remontowane. Wartość całego projektu to około 2 mld zł. Prace mają na celu poprawę przepustowości i bezpieczeństwa trasy. Po zakończeniu realizacji projektu pociągi pojadą szlakiem z prędkością 160 km/godz. – pasażerskie lub 120 km/godz. – towarowe.

Przeczytaj także: Kraków: Aleje Trzech Wieszczów będą praktycznie nieprzejezdne

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia