Maszyna TBM Mary drążyła tunel przez 18 miesięcy. Przebiła się przez ostatnie metry 10 września br. W trakcie swojej podróży wydobyła 160 tys. ton materiału, głównie kredy, która została ostrożnie przetransportowana z powrotem na powierzchnię i ponownie przetworzona w Goxhill. Wydobyty materiał posłuży do odbudowy pobliskiego kamieniołomu.

Wiosną 2020 r. dwie maszyny hydrauliczne rozpoczną instalację ośmiu ogromnych odcinków rur o długości 610 m i masie 850 ton. Rury będą wpychane na rolkach do tunelu z prędkością około 1 m na minutę. Obiekt zostanie wypełniony wodą w celu ułatwienia instalacji. Zadanie przez inwestorów i wykonawców już teraz określane jest mianem epickiego.

Drążenie tunelu pod rzeką Humber rozpoczęło się 6 kwietnia 2018 r. Obiekt, posadowiony na głębokości 35 m, ma średnicę 4 m, a rurociąg, który zostanie nim poprowadzony, będzie mieć średnicę 42” (1050 mm).

Długość wydrążonego tunelu wynosi 5 km. Gazociąg, który się w nim znajdzie, będzie najdłuższym na świecie rurociągiem zainstalowanym w tunelu w pojedynczym ciągu. Za realizację zadania odpowiada joint venture firm Skanska and PORR Bau GmbH oraz A.Hak.

Gazociąg pod rzeką Humber należy do brytyjskiego, krajowego systemu przesyłu zarządzanego przez National Grid. Szacuje się, że przepływa w nim około 20% gazu zużywanego w każdym roku przez mieszkańców Wielkiej Brytanii. Budowa nowego odcinka okazała się konieczna ze względu na to, że istniejący rurociąg na skutek erozji rzeki został częściowo odsłonięty.  

Przeczytaj także: Zakopianka: prawa nitka tunelu przebita