Obiekt, o łącznej długości 7,5 km, będzie biegł od dworca Łódź Fabryczna przez skrzyżowanie ul. Zachodniej i Zielonej w kierunku Manufaktury, a dalej w stronę al. Włókniarzy, gdzie czterema nitkami pociągi zostaną wyprowadzone na powierzchnię w kierunku Łodzi Kaliskiej i Żabieńca.

Budowa tunelu średnicowego to kolejny etap udrażniania Łódzkiego Węzła Kolejowego. Pierwszym było powstanie tunelu kolejowego na odcinku Łódź Widzew–Łódź Fabryczna wraz z nowym dworcem kolejowym na stacji Łódź Fabryczna.

Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna, a przy tym kolej nowoczesna. Dzisiejszy dzień przybliża nas do tego celu. Łączymy Polskę dzięki modernizacji istniejących i budowie nowych tras kolejowych i drogowych – mówi, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.


Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, dodaje: Kontynuacja projektu i budowa tunelu kolejowego pod Łodzią to tworzenie spójnej sieci kolejowej w Polsce i zwiększanie możliwości wykorzystania kolei w aglomeracjach. To realizacja celów Krajowego Programu Kolejowego. Po wybudowaniu tunelu, czas przejazdu pociągiem przez centrum miasta na osiedla będzie nieosiągalny dla innych środków transportu. W efekcie znacznie ułatwimy mieszkańcom podróże w mieście i kraju.

Na tunel średnicowy złożą się: 3-kilometrowy tunel dwutorowy oraz cztery tunele o jednym torze, których łączna długość wyniesie 4,5 km. Do budowy wykorzystane zostaną trzy metody. W przypadku 3-kilometrowego odcinka użyta zostanie maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine), 4,2 km powstanie metodą odkrywkową, a najkrótszy odcinek – około 0,3 km – metodą górniczą.


W tunelu znajdą się dwa przystanki - u zbiegu ul. Zielonej, Zachodniej i Kościuszki (przystanek Centrum) oraz u zbiegu ul. Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej (p. Ogrodowa).

Wszystkie prace powinny zakończyć się w grudniu 2021 r.

Obecnie w zarządzaniu PKP PLK znajduje się 26 tuneli liniowych o łącznej długości 22 km 195 m, przy czym w eksploatacji jest 25 tego typu obiektów o łącznej długości 21 km 168,23 m. Najdłuższy tunel będący w użytkowaniu znajduje się na 48,792 km linii nr 286 Kłodzko-Wałbrzych. Jego długość to 1603 m. A najkrótszy na km 127,625  linii nr 108 Nowy Zagórz-Krościenko. Jego długość to 50,5 m.

Przeczytaj także: Na polskich trasach kolejowych znajduje się 25 czynnych tuneli