Obiekt o długości 7 km będzie biegł od dworca Łódź Fabryczna przez skrzyżowanie ul. Zachodniej i Zielonej w kierunku Manufaktury, a dalej w stronę al. Włókniarzy, gdzie czterema nitkami pociągi zostaną wyprowadzone na powierzchnię w kierunku Łodzi Kaliskiej i Żabieńca.

- Tym sposobem inwestycja kolejowa może stać się zaczątkiem fragmentu metra w Łodzi, biegnącego przez samo centrum miasta w kierunku Manufaktury - czytamy w komunikacie łódzkiego magistratu.


W tunelu znajdą się dwa przystanki - u zbiegu ul. Zielonej, Zachodniej i Kościuszki (przystanek Centrum) oraz u zbiegu ul. Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej (p. Ogrodowa).


Część tunelu wydrążona zostanie tarczą TBM (Tunnel Boring Machine). Z kolei by powstały pozostałe fragmenty, użyte zostaną metody odkrywkowe i górnicze. Tory znajdą się nawet 30 m pod ziemią - pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 100 km/godz.


Wszystkie prace powinny zakończyć się w 2022 r. To ważna data w kontekście ewentualnej organizacji przez Łódź Expo 2022, bo szacuje się, że wystawę odwiedzi około 8 mln osób, z czego większość byłaby transportowana właśnie koleją.

Wspomniane konsorcjum będzie pracować w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

Przeczytaj także: II linia metra. Kolejne dwie stacje połączone