Pierwszy z tuneli posłuży do transportu rudy, natomiast drugi do przewozu osób.  Ponadto w zakres kontraktu wchodzą dwa tunele dostępowe o długości 6 km. Projekt będzie zrealizowany w kopalni El Teniente, największej podziemnej kopalni miedzi na świecie.  Jej zasoby szacowane są na co najmniej 60 lat. Tunele posłużą do udostępnienia nowego poziomu eksploatacyjnego. Dzienna produkcja rudy miedzi zostanie utrzymana na poziomie 137 tysięcy ton dziennie.

El Teniente położona jest w Andach, około 80 km na południe od Santiago., na wysokości od 1500 do 1900 m nad poziomem morza. Prace konstrukcyjne mają ruszyć w październiku i potrwają około 40 miesięcy. Do przetargu stanęło także siedem międzynarodowych firm, które za zadanie miały zaprojektować inwestycję i wskazać na metody i koszty jej realizacji.  Zwycięzcą w tym zakresie została spółka inżynierska Hatch Mott MacDonald.

Obecnie francuski gigant budowlany Vinci jest zaangażowany w kilka ważnych inwestycji tunelowych na świecie. Są wśród nich tunel kolejowy Hallandsås w Szwecji, tunel kolejowy Liefkenshoek w Belgii, tunele dla metra w Kairze oraz projekt Brightwater w USA.