Niemiecka firma Herrenknecht wyprodukuje maszynę oraz zestaw separacji płuczki, które zostaną wykorzystane do wydrążenia tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Urządzenia mają być gotowe we wrześniu. Za wykonanie inwestycji, w którą wpisuje się budowa tunelu, odpowiedzialne jest konsorcjum firm Obrascon Huarte Lain, Hydrobudowa Polska, Aprivia, PBG, Przedsiębiorstwo Robót Górniczych \"Metro\".
Rys. z archiwum GIK sp. z o.o.
Umowa na realizację IV zadania Trasy Słowackiego, w tym tunelu pod Martwą Wisłą, została podpisana z konsorcjum wykonawczym 14 października 2011 r. Od dnia podpisania kontraktu konsorcjum ma 36 miesięcy na wykonanie przedsięwzięcia, czyli do października 2014 r. Koszt robót budowlanych to 885,6 mln zł.
W ciągu nowej trasy o długości około 2,4 km powstanie odcinek tunelowy mierzący blisko 1,4 km, poprowadzony pod dnem rzeki. Złożony z dwóch nitek tunel wykonany będzie przy użyciu maszyny TBM. Średnica zewnętrzna każdej z nich wyniesie 12,2 m. W najniższym miejscu tunel znajdzie się blisko 35 m pod lustrem Martwej Wisły. Obudowa tunelu wykonana zostanie z elementów prefabrykowanych.
Wyloty z tunelu zlokalizowane będą na wysokości nabrzeży „Dworzec Drzewny” (od strony Węzła ku Ujściu), w odległości około 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły, i „Dworzec Wiślany” (od strony Węzła Marynarki Polskiej), w odległości około 370 m od zachodniego brzegu rzeki.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.