Zdania na temat budowy tuneli w Polsce są bardzo podzielone, a opinia zależy przede wszystkim od tego, kto jakie ma oczekiwania oraz kto i z czego może czerpać korzyści. Z jednej strony mówi się o tunelomanii i planowaniu kosztownych przedsięwzięć realizowanych nowoczesnymi technologiami. To powoduje, że duże środki finansowe lokowane są w jednym projekcie kosztem wielu innych, które mogłyby powstać za te same pieniądze. Ponadto, niewiele jest w Polsce firm, które mogą podjąć się skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie projektów. Tu pojawia się pojęcie „lobby tunelowego”. Przeciwko temu buntują się przeważnie zwolennicy metod tradycyjnych, bo może je stosować wiele firm i więcej z nich ma realne szanse na kontrakty. Z drugiej strony dostępność technologii i nieporównywalne z tymi sprzed lat warunki pozyskiwania finansowania powinny być wykorzystywane, a leżąca w centrum Europy Polska powinna dążyć do standardów w Europie obowiązujących.

Mamy ponad 500 obiektów posiadających cechy tuneli

Według zestawienia z połowy 2012 r. przedstawionego w artykule pt. „Tunele – współczesne możliwości technologiczne budowy” („Geoinżynieria drogi mosty tunele”, 4/2012 [39]), „Wbrew powszechnej opinii dotyczącej tego, że w Polsce nie ma tuneli, ich cechy posiadają 534 obiekty zbudowane na różnych ciągach komunikacyjnych”. 

Jeśli chodzi o tunele drogowe, to tego typu konstrukcje zaczęliśmy budować dopiero w XXI w. Pierwszym z nich był tunel Wisłostrady w Warszawie mierzący 930 m i oddany do użytku w 2003 r. W 2010 r. oddano tunel Laliki w ciągu drogi szybkiego ruchu S69. Mierzy on 678 m.  Jeśli chodzi o tunele metra, to na razie dysponujemy tylko jedną linią znajdującą się w Warszawie. Jej długość wynosi ponad 23 km, a oddano ją w 2008 r. (zestawienie niektórych polskich tuneli).

Obecnie w budowie znajduje się centralny odcinek II linii metra. Pierwotnie planowano, że inwestycja zostanie oddana do użytku w 2013 r., jednak na budowie wystąpiły kilkumiesięczne opóźnienia, więc dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, a negocjacje na linii wykonawca – inwestor trwają. Projekt tunelu drogowego realizowany jest w Gdańsku pod Martwą Wisłą, a jego drążenie maszyną TBM rozpocznie się już niebawem. W dużą inwestycję tunelową zaangażowała się również Łódź, która budując dworzec kolejowy chce też zbudować tunel o długości około 1700 m dla ruchu dalekobieżnego, regionalnego i aglomeracyjnego.

 

Tunel Emilia przez Sobczakową Grapę

Centralny odcinek II linii metra w realizacji

Metro dla Warszawy

Zobacz fotogalerie z budowy II linii warszawskiego metra

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku

Gdańskie trasy komunikacyjne wraz z tunelem pod Martwą Wisłą

Zobacz fotogalerie z budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku