Nowy tunel uzupełni już istniejącą sieć podziemną, którą prowadzone są kable służące do zasilania metropolii.

Drążenie na głębokości do 30 m

Jak przypomina Darren Ramsay, z firmy wykonawczej J Murphy and Sons, budowa tunelu trwała dwa lata. Podkreśla, że stopień skomplikowania prac był bardzo wysoki m.in. ze względu na to, że trasa przebiega pod Tamizą oraz czynnymi liniami metra i liniami kolejowymi.

Dzienne postępy maszyny TBM wynosiły do 23 m. Przebijała się ona przez warstwy kredy, gliny, żwiru i piasku na głębokościach od 22 do 30 m.

Rozbudowa sieci energetycznej w Londynie

Zbudowany właśnie tunel wpisuje się w trzeci etap rozbudowy sieci dla kabli energetycznych, w ramach których zostaną zainstalowane kable o mocy 132 tys. volt na długości wynoszącej łącznie 5,7 km. Pierwszy etap, przygotowawczy do dalszej rozbudowy, został zrealizowany w 2011 r., drugi dwa lata później. Wówczas powstał tunel o długości 2,7 km, prowadzący z East London do City.

Wykańczanie i wyposażanie tunelu będzie realizowane przez kolejne siedem miesięcy. Dostawy energii z użyciem nowo ułożonych kabli zostaną uruchomione latem 2017 r.

Jak podkreśla Nirmal Kotecha, dyrektor z UK Power Networks, rosnące potrzeby energetyczne Londynu powodują, że nieustannie trzeba inwestować w nową infrastrukturę, aby zapewnić utrzymanie niezawodnych dostaw energii elektrycznej. Projekt tunelowy zwiększy elastyczność dostaw w nadchodzących latach