Jedna z największych maszyn TBM - Bertha, zakończyła drążenie 3,2-kilometrowego tunelu w ciągu drogi stanowej nr 99 w Seattle.
Fot. WSDOT
Kiedy władze stanowe postanowiły wyremontować drogę stanową nr 99 (SR 99), oczywistym dla nich było, że należy wymienić nadwyrężony już, ponad półwieczny wiadukt. Tym razem jednak zdecydowano się na wytyczenie trasy pod ziemią, a nie nad nią - The Alaskan Way Viaduct miał zostać zastąpiony przez The Alaskan Way Tunnel.
Zamówiona w celu jego budowy maszyna TBM, nazwana imieniem Bertha, z tarczą skrawającą o średnicy 17,5 m, rozpoczęła drążenie w 2012 r. Prace jednak zostały przerwane zaledwie po pokonaniu dystansu 16 m (3 dni pracy). Pierwsza usterka niestety nie była ostatnią - budowa wielkiego tunelu kilkukrotnie ulegała opóźnieniom, głównie z powodu przegrzania urządzeń. Wreszcie, 4 kwietnia 2017 r., udało się zakończyć prace tunelowe - 2 lata później niż planowano.
Fot. WSDOT
Aktualnie inwestor podaje, że tunel zostanie oddany do użytku w 2019 r. Czekają na to nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim przedsiębiorcy - każdego roku trasą nr 99 przewożony jest towart o wartości 30 mld USD.
Pozostałe projekty
W ramach przebudowy SR 99 została jeszcze wybudowana m.in. jeszcze 1,6-kilometrowa nitka autostrady, łącząca się z południowym wjazdem do tunelu, niedaleko miejskiego stadionu. Ponadto powstała nowa estakada w południowej części centrum miasta, pozwalająca na ominięcie przejazdów kolejowych tamujących ruch. Zakończenie prac w tunelu będzie ukoronowaniem wszystkich zadań składających się na remont SR 99.
Projekt prowadzi waszyngtoński departament transportu (WSDOT), ale zaangażowanie są też: federalna administracja autostrad (FHA), miasto Seattle, hrabstwo King i port Seattle. Koszt całego projektu szacuje się na 3,1 mld USD.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.