Spółka Highways England, która planuje przebudowę angielskiej trasy A303, rozważała poprowadzenie drogi w taki sposób, by zabytek ominąć - jednak ostatecznie zaczęto projektować tunel, a tę propozycję odrzucono. Tymczasem UNESCO uważa ją za najrozsądniejszą, tłumacząc, że wywrze mniejszy wpływ na środowisko. Highways England zapewnia, że weźmie pod uwagę wszystkie głosy.

W raporcie UNESCO możemy przeczytać, że opcja dwukomorowego tunelu spowodowałaby znaczący uszczerbek na zabytkowych szczątkach i krajobrazie. Z dokumentu wynika, że najkorzystniejszą opcją byłaby trasa F010, biegnąca z Berwick Down przez Berwick St James i Winterbourne Stoke. Wytyczono by ją później dalej na wschód - na południe od Stonehenge i Boscombe Airfield, aż spotkałaby się z istniejącym odcinkiem A303 na wschód od Amesbury. To rozwiązanie zostało jednak uznane za zbyt drogie, a wytyczona trasa okazała się za długa.

Koszt przebudowy trasy wraz z budową tunelu oszacowany został na około 2 mld funtów - poprowadzenie drogi wedle trasy omijającej zabytek byłoby zapewne tańsze. Mówi się jednak nie o tunelu 2,9-kilometrowym (tak jak to było na początku), ale 4,5-kilometrowym, aby nie zagrozić bezpieczeństwu Stonehenge - budowli wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Konsultacje nadal trwają, nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Przeczytaj także: Górski tunel Ovit (14,3 km) otworzą w tym roku