137 lat temu, 15 października 1880 r., oddano do użytku pierwszy z dwóch równoległych jednotorowych tuneli kolejowych pod Świerkową Kopą (609 m.n.p.m.) w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich, na Wzgórzach Wyrębińskich (Dolny Śląsk).
Facebook.com/liniakolejowa.286
Północny tunel był drążony w latach 1876-1879, południowy: 1909-191. Powstały na trasie z Kłodzka do Wałbrzycha, między miejscowościami Bartnica i Świerki. Tunele wykonano w obudowie murowej z kamienia, a częściowo z cegły klinkierowej. Między nimi powstały po trzy sztolnie łączące, umożliwiające odprowadzenie spalin do komina wentylacyjnego.
Długość pierwszego wynosi 1171 m, drugiego - 1176 m. Wlot tuneli znajduje się na wysokości 549, a wylot - 530 m n.p.m. Maksymalna głębokość, mierząc od wierzchołka góry, to 79 m.
Na portalu tunelu północnego widnieje inskrypcja z datą budowy oraz nazwiskami: Rietzsch, Frewert, Buddenberg - to prawdopodobnie projektanci.
Trasa kolejowa łącząca Wałbrzych Główny z Kłodzkiem Głównym liczy 52 km. Na 17-kilometrowym fragmencie tej linii powstały w sumie trzy pary tuneli. Poza wspomnianą pod Świerkową Kopą, jeszcze w zboczu góry Mały Wołowiec (1603 m) i pod zachodnimi stokami góry Sajdak - 337 m.
Budowa wszystkich spowodowana była koniecznością przekroczenia przez linię kolejową Grzbietu Rybnickiego oddzielającego Kotlinę Wałbrzyską od Obniżenia Noworudzkiego.
Tunel na Zakopiance: rusza drążenie od strony południowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.