W Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amberexpo, zorganizowano sympozjum pn. „Wpływ inwestycji infrastrukturalnych na rozwój obszarów metropolitalnych na przykładzie tunelu drogowego pod Martwą Wisłą w Gdańsku”.
W wydarzeniu bierze udział m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Fot. www.inzynieria.com
Wydarzenie otworzył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W ramach spotkania zaplanowano szereg wystąpień. Prof. Anna Lewandowska z Politechniki Warszawskiej mówiła o budowie tuneli w aglomeracjach miejskich. Z kolei przedstawiciel firmy Keller Polska prof. Michał Topolnicki wyjaśnił znaczenie geotechniki na etapie projektowania i realizacji robót tunelowych. O tym, jak tunel pod Martwą Wisłą wpłynął na rozwój Portu Gdańsk, opowiadał Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Wkrótce ma rozpocząć się budowa przeprawy drogowej pod cieśniną Świny w Świnoujściu - dlatego referat na temat tej inwestycji, w kontekście wykorzystania doświadczeń z budowy tunelu pod Martwą Wisłą, przygotowała Barbara Michalska (zastępca prezydenta Świnoujścia) i Adam Łosiński (pełnomocnik ds. budowy tunelu). Ryszard Trykosko, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, opracował referat nt. nowej ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach.
Cztery lata budowy
Tunel drogowy pod Martwą Wisłą ma 1377,5 m długości. To pierwszy tego rodzaju obiekt w Polsce wykonany z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Tunel oddano do użytku w kwietniu 2016 r. Budowa trwała ponad cztery lata.
W trakcie budowy organizowano konferencje i sympozja nt. uwarunkowań inżynierskich, środowiskowych, organizacyjnych czy ekonomicznych. Organizatorzy tego sympozjum chcieli odnieść się do realiów dnia dzisiejszego. Wskazać, jaki wpływ na rozwój zarówno Gdańska, jak i obszaru metropolitalnego, miała realizacja takiego przedsięwzięcia.
A o tym, że tak duże przedsięwzięcia mają wpływ na rozwój miast, mówił niedawno Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. Kubatura budynków, które powstały w rejonie ronda Daszyńskiego, jest równa kubaturze budynków dla biznesu w Poznaniu - powiedział Jerzy Lejk, dodając, że dzięki planom poprawy komunikacji w tej części Warszawy w ciągu kilku ostatnich lat powstały tam osiedla, a mieszkania udało się z łatwością sprzedać.
Przeczytaj także: Metro zmienia miasto. Kolejne odcinki będą gotowe w połowie 2019 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.