Jak przebiega budowa II linii metra w Warszawie?

W tej chwili w realizacji są dwa odcinki po stronie wschodniej i zachodniej. Roboty budowlane powinny zakończyć się pod koniec 2018 r., tak aby w połowie 2019 r. były włączone do eksploatacji. Planujemy kolejne przetargi. Przewidujemy, że w pierwszym kwartale 2018 r. powinniśmy być gotowi z materiałami przetargowymi – powiedział Lejk.

Prezes Metra Warszawskiego zwraca uwagę na fakt, że rozbudowa metra w stolicy zmienia nie tylko miasto, ale i projekty deweloperów, a tym samym – plany mieszkańców Warszawy. Gdy w 2005 r. dyskutowano na temat lokalizacji stacji techniczno-postojowej, na jej terenie praktycznie nie było zabudowy. Leżący w odległości około 15-20 km od centrum miasta obszar był poza zasięgiem większości warszawiaków. Natomiast w ciągu kilku ostatnich lat powstały tam osiedla, a mieszkania udało się z łatwością sprzedać m.in. dzięki planom poprawy komunikacji tej części miasta z jego centrum.

Takich inwestycji w okolicach budowanej linii metra powstaje coraz więcej. Skala tych przedsięwzięć dla mieszkanców Warszawy może nie być widoczna, ale gdy przeanalizuje się parametry techniczne nowej zabudowy, dane są imponujące.

Kubatura budynków, które powstały w rejonie ronda Daszyńskiego, jest równa kubaturze budynków dla biznesu w Poznaniu - zauważa Lejk, podkreślając korzyści płynące dla miasta z inwestycji w lepszą komunikację.


Ubiegając pytanie o opóźnienie budowy, Lejk zaznaczył, że zmiany w harmonogramach tego typu inwestycji są częste.

Inwestycje liniowe, szczególnie o charakterze transportowym, są bardzo wrażliwe na wszelkiego typu wahania. To ryzyko o charakterze operacyjnym, prawnym, społecznym, ekologicznym, nie zaś technologicznym. W przypadku II linii metra łącznie przedłużenie budowy wyniosło ponad 300 dni. Z planowanych 36 miesięcy okres prac wydłużył się do 46 miesięcy, co miało oczywiście wpływ także na koszty.

Mieszkańcy Warszawy o budowie II linii metra

Jak zapewnia Lejk, dla Metra Warszawskiego i miasta bardzo ważnym doświadczeniem okazała się współpraca z mieszkańcami rejonów sąsiadujących z budową. Szczególnie, że większość z nich popiera realizację inwestycji.

Na pytanie, czy zgadza się pan/pani, by stacja metra była koło pana/pani domu, wszyscy odpowiadają, że oczywiście, tak. Ale na pytanie, czy zgadza się pan/pani na prowadzenie budowy obok pana/pani domu, słyszymy: „A, to nie, nie zgadzam się”. To ogromne wyzwanie – wytłumaczyć, wyjaśnić, nawiązać relacje, nie tworzyć nerwowych sytuacji, które i tak generuje sama budowa – wyjaśnia Lejk.


Metro Warszawskie stara się więc wykorzystać wszystkie dostępne środki komunikacji, by dotrzeć do osób zamieszkujących w sąsiedztwie budowy z kompletnymi informacjami na temat jej etapów i możliwych utrudnień. Jednym z nich jest budowanie specjalnych punktów informacyjnych, gdzie mieszkańcy mogą zasięgnąć informacji lub przekazać swoje prośby czy oczekiwania w stosunku do realizowanej inwestycji.

Budowa II linii metra w Warszawie rozpoczęła się w 2010 r. Pięć lat później został oddany do użytku jej pierwszy odcinek, łączący osiedle Czyste (Wola) ze Starą Pragą (6,1 km długości). Cała linia ma mieć około 23 km długości. Zakończenie prac planowane jest na 2022 r. Metro warszawskie jest jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Każdego dnia korzysta z niego około pół miliona pasażerów.

Jerzy Lejk wygłosił referat pn. „Techniczne i ekonomiczne aspekty budowy drugiej nitki warszawskiego metra” podczas XIII Konferencji „Infrastruktura Podziemna Miast 2017”, która odbyła się w dniach 25-26 października br. we Wrocławiu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: portal inzynieria.com oraz czasopisma branżowe „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” i „Inżynieria Bezwykopowa”.

Przeczytaj pełną relację z konferencji "Infrastruktura Podziemna Miast 2017"

Wszystkie aktualne informacje na temat budowy II linii metra w Warszawie znajdziesz w naszym temacie specjalnym II linia metra.