Zjednoczone Emiraty Arabskie od dawna chciały zainwestować w transport typu hyperloop, prowadzono w tej sprawie m.in. rozmowy z Richardem Bransonem, właścicielem firmy Virgin Hyperloop One. To właśnie on miał zapewnić ultraszybki transport na trasie Dubaj–Abu Dhabi: 140 km kapsuły Hyperloop miały pokonywać w około 12 min. Władze wyprzedziło jednak czołowe biuro nieruchomości w tym kraju, Aldar Properties, które podpisało umowę z innym podmiotem: firmą Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT).
Hyperloop w Emiratach Arabskich: nie Musk, nie Branson... jest umowa z nową firmą. Źródło: Hyperloop TT.
HyperloopTT powstała w 2013 r.; swoją siedzibę ma w Los Angeles (Kalifornia, USA), ale jej biura znajdują się również na Słowacji, we Francji, w Hiszpanii, w Czechach, Indonezji, Korei Południowej i Brazylii, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma zatrudnia ponad 800 inżynierów, pracowników kreatywnych i technologów w ponad 50 zespołach, współpracuje z biznesem i naukowcami. Dopiero rozwija swój system ultraszybkiego transportu, jednak to właśnie ona (wraz z Aldar Properties) podpisała 18 kwietnia pierwszy kontrakt na budowę komercyjnego odcinka transportu Hyperloop.
Odcinek będzie miał 10 km długości; powstanie na gruncie należącym do Aldar Properties w Seih Al Sdeirah w Abu Dhabi, niedaleko projektu rezydencji Alghadeer, Expo 2020 oraz międzynarodowego lotniska Al Maktoum.
Produkcja kapsuł już odbywa się w Tuluzie.
Firma planuje także połączyć czeskie Brno i słowacką Bratysławę, w styczniu podpisała umowę obejmującą przygotowanie studium wykonalności takiego projektu; sygnowała również kontrakt z władzami w Indiach.
Przeczytaj także: Hyperloop jeszcze szybszy? Musk zapowiada testy prędkości 600 km/godz.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.