Sprawa filtrów oczyszczających powietrze w planowanym tunelu pod dzielnicą Ursynów zajmuje mieszkańców i polityków od ponad roku. Już w pierwszej połowie 2017 r. do warszawskiego magistratu trafiła petycja mieszkańców, żądających zobowiązania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) o uwzględnienie w projekcie tunelu filtrów. Uzasadniano, że przy tak dużym natężeniu ruchu, jaki spodziewany jest w ciągu obwodnicy (nawet 100 tys. pojazdów dziennie), smog będzie „wyrzucany” na teren zabudowany. Inwestor jednak, powołując się na pozytywną decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. budowy tunelu, zapewnił, że urządzenia nie będą potrzebne. Po licznych protestach podjęto jednak decyzję, że w obiekcie zostanie uwzględnione na nie miejsce. Decyzja ws. montażu filtrów zapadnie jednak dopiero po analizie porealizacyjnej, przeprowadzonej około rok po oddaniu tunelu do użytku.


Informacje, które przekazał mieszkańcom Ursynowa Jaki, polityk uzyskać miał w Ministerstwie Infrastruktury.

Tunel na Ursynowie ma być najdłuższym tunelem drogowym w Polsce – jego planowana długość to 2,3 km. Obiekt powstanie w ciągu drogi ekspresowej S2 (POW) na odcinku o długości 4,6 km, który realizuje włoska firma Astaldi S.p.A. Budowa drogi wraz z obiektem tunelowym kosztować ma blisko 994 mln zł.


Oprócz ww. odcinka w ramach budowy POW trwają także prace nad dwoma innymi fragmentami S7. Pierwszy to odcinek między węzłami Przyczółkowa i Wał Miedzeszynski – powstaje tu droga o długości 6,45 km oraz most przez Wisłę (długość: 1,5 km), które buduje firma Gülermak. Drugi to droga pomiędzy Wałem Miedzeszyńskim a węzłem Lubelska. W ramach tego zadania budowany jest odcinek o długości 7,5 km oraz m.in. dwie estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. Roboty realizuje Warbud S.A.

Droga ekspresowa S2 na odcinku Puławska–Lubelska ma być gotowa w III kwartale 2020 r.

Przeczytaj także: Co dzieje się na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy?