• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ponad połowa elementów maszyny TBM do drążenia tuneli już w Łodzi

Opublikowano: 21-01-2020 Źródło: PKP PLK

W Łodzi, w pobliżu komory startowej, rozładowywane są kolejne elementy mniejszej maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży cztery tunele w ramach inwestycji Tunel Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec wartej ponad 1,7 mld zł i współfinansowanej ze środków unijnych. Do miasta dotarła już ponad połowa ciężkich elementów.


Do  Łodzi dostarczono już ponad połowę ciężkich elementów maszyny TBM. Fot. PKP PLK / A. Nowak Do Łodzi dostarczono już ponad połowę ciężkich elementów maszyny TBM. Fot. PKP PLK / A. Nowak
  • Do końca stycznia br. w Łodzi znajdą się wszystkie elementy 650-tonowej maszyny TBM
  • Najcięższe jest łożysko napędowe głowicy. Waży około 100 ton
  • Drążenie tuneli pierwszą maszyną rozpocznie się w połowie 2020 r.

W Łodzi są duże elementy około 650-tonowej maszyny TBM – mechanicznego kreta o średnicy 8,76 m i długości 95 m. Dojechała ponad połowa wszystkich ciężkich elementów. W kolejnych dniach od producenta z Niemiec do Polski wyruszą ostatnie transporty – informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK).

Dostawy obejmują ponad 50 dużych elementów – masa większości z nich wynosi kilkadziesiąt ton. Najcięższe jest łożysko napędowe głowicy, stanowiące część głównego napędu. Waży około 100 ton. Inne masywne elementy to m.in. centralna część głowicy skrawającej (65 ton) i dolna część płaszcza obudowy TBM (70 ton).

Dostawa części maszyny TBM. Fot. PKP PLK / A. Bohdanowicz Dostawa części maszyny TBM. Fot. PKP PLK / A. Bohdanowicz

Elementy TBM przewozi wykwalifikowana firma, która wykorzystuje do transportu pojazdy i naczepy o specjalistycznej konstrukcji. Sprzęt jest dostosowany do ciężaru, wymiaru i kształtu każdego elementu. Wiąże się to z koniecznością indywidualnego przygotowania procesu transportowego. Przewóz, by ograniczać zmiany w ruchu, jest organizowany głównie nocą – czytamy w komunikacie.

Mniejsze części transportowane klasycznie

Przewóz mniejszych elementów, jak część kabiny sterowniczej dla operatora maszyny TBM, urządzenie do rozładunku tubingów (to zaokrąglone elementy obudowy tunelu po połączeniu tworzące pierścień) czy elementy czoła tarczy, odbywa się standardowymi ciężarówkami o ładowności do 24 ton. Wszystkie części TBM znajdą się w Łodzi do końca stycznia br.

Rozładunek dostarczonych elementów TBM. Fot. PKP PLK / A. Bohdanowicz Rozładunek dostarczonych elementów TBM. Fot. PKP PLK / A. Bohdanowicz


Praca pod ziemią

TBM będzie poruszać się z prędkością około 10–15 metrów dziennie. Maszyna będzie drążyła tunel, usuwała ziemię i montowała żelbetowe elementy konstrukcji. Drążenie tunelu małą tarczą rozpocznie się z komory przy ul. Długosza w kierunku ul. Stolarskiej. Długość pierwszego odcinka wynosi około 550 m.

Z kolei między ul. Stolarską i ul. Odolanowską prace budowlane ruszyły pod koniec 2019 r. W tym miejscu zostanie wybudowana komora startowa dla dużej tarczy TBM, która wydrąży tunel w stronę stacji Łódź Fabryczna.

Drążenie tuneli rozpocznie się w połowie 2020 r. Inwestycja ma się zakończyć do 2022 r.

Maszyny TBM do budowy tunelu średnicowego w Łodzi konstruuje i dostarcza niemiecka firma Herrenknecht AG ze Schwanau.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek, napisał, m.in. że obecne opóźnienie prac wynosi siedem miesięcy w stosunku do zakładanego harmonogramu. Dodał, że nowy lider konsorcjum (Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o.) uregulował zaległe płatności, zawarł umowy z podwykonawcami na prace projektowe i roboty budowlane dotyczące komór startowych, odbiorczych i rozgałęźnych, a także przystanków i tunelu oraz prowadzi negocjacje z kolejnymi podwykonawcami. Jego zdaniem te starania umożliwiają kontynuowanie prac projektowych i robót w celu nadrobienia zaległości.

TUNEL W ŁODZI W LICZBACH:
7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego
3 km – długość odcinka dwutorowego
4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych
13,04 m i 8,76 m – średnice tarcz maszyn TBM
1560 ton – waga większej maszyny
650 ton – waga mniejszej maszyny
1,2 mln m3 – ilość urobku powstałego w ramach budowy
10 m – szacowany dzienny postęp drążenia
25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel


Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu przekracza 1,76 mld zł (dofinansowanie unijne wyniosło około 1,43 mld zł). Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2021 r.

Przeczytaj także: Rozpoczął się transport elementów maszyn TBM na Bródno

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!