W połowie 2021 r. oddany do użytku ma zostać tunel, który powstaje w Małopolsce na górskim odcinku drogi ekspresowej S7 (tzw. zakopianki). Drążenie rozpoczęło się w marcu 2017 r. W październiku 2019 r. doszło do przebicia na prawej, a w kwietniu br. na lewej nitce. Co obecnie dzieje się na placu budowy?
Budowa tunelu na S7 zakopiance. Fot. GDDKiA
Obiekt pod masywem Małego Lubonia wydrążono przy wykorzystaniu (po raz pierwszy w Polsce) metody ADECO RS. Obecnie wewnątrz tunelu na zakopiance wykonywane są m.in. zbrojenia obudowy stałej.
Fot. GDDKiA
Z kolei na zewnątrz trwa zbrojenie kap chodnikowych na wiadukcie, który budowany jest przed tunelem od strony północnej.
Fot. GDDKiA
Do tego przed portalami północnym i południowym budowanego tunelu powstają budynki techniczne.
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Docelowo każda z rur tunelu w ciągu zakopianki będzie mieć po 2,06 km, posłuży do obsługi ruchu w innym kierunku. Tym samym całkowita długość obiektu wyniesie ponad 4 km.
Tunel jest elementem budowy niemal 17-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S7 Lubień–Chabówka. Inwestycję podzielono na trzy odcinki: Lubień-Naprawa (7,6 km); Naprawa-Skomielna Biała (właśnie z tunelem; 3 km); Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km). Oddano już do użytku trzeci z tych odcinków. Zaawansowanie robót na fragmencie z tunelem wynosi niemal 53%.
Przeczytaj także: Zaczyna się budowa S3 z najdłuższym tunelem w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.