• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel pod Stonehenge może zostać poszerzony. Wzrosną koszty

Opublikowano: 31-03-2021 Źródło: constructionenquirer.com

Budowa tunelu pod Stonehenge boryka się z nieustannym problemami. Zezwolenie na budowę wydano z opóźnieniem, aktywiści i miłośnicy kamiennego kręgu oprotestowali zasadność tej inwestycji, a teraz prawdopodobnie trzeba będzie planowany obiekt poszerzyć ze względu na nowe wytyczne w sprawie bezpieczeństwa.


Wizualizacja: Highways England Wizualizacja: Highways England
  • Tunel pod Stonehenge zaplanowano bez poboczy i zatok awaryjnych
  • Nowe regulacje mogą wymusić zmiany z projekcie
  • Wszelkie zmiany znacząco podniosą koszty inwestycji

Highways England analizuje możliwści

Nadzorujące przedsięwzięcie Highways England analizuje plany poszerzenia tunelu, który ma powstać w ramach projektu budowy 13-kilometrowej trasy A303 z Amesbury do Berwick. Dotychczasowa koncepcja zakładała wykonanie w obiekcie dwujezdniowej drogi o długości 3,22 km bez zatok postojowych, schronów ratunkowych i poboczy. Jednak teraz urzędnicy poprosili konsultantów o zbadanie skutków dodania części lub wszystkich tych elementów.

Wizualizacja: Highways England Wizualizacja: Highways England


Nowe zasady bezpieczeństwa

Ewentualne zmiany wynikają z przygotowywanej przez rząd regulacji zwiększającej liczbę obiektów awaryjnych i ratunkowych w związku z obawami o bezpieczeństwo. Przypomnijmy, że pół roku temu trzy konsorcja (Bouygues Travaux Publics oraz J Murphy & Sons, Hochtief Infrastructure i Dragados, a także FCC Construcción Salini Impregilo i BeMo Tunneling UK) zakwalifikowano do dialogu technicznego i ubiegania się o realizację przedsięwzięcia o wartości 1,7 mld funtów, którego celem jest rozładowanie zatorów na istniejącej trasie A303 między Amesbury i Berwick Down i przeniesienie ruchu pod zabytek uznany za światowe dziedzictwo kultury.

Zatłoczona A303. Fot. Highways England Zatłoczona A303. Fot. Highways England

Możliwości do wyboru

Highways England chce otrzymać też wycenę kosztów wykonania dwóch zatok postojowych rozstawionych w odległości 1 km i wybudowanych z wykorzystaniem betonu natryskowego oraz wersji zakładającej poszerzenie tunelu i dodanie na całej długości poboczy. Pierwsza wersja jest uważana za tańszą. Niezależnie od wyceny, zmiany w projekcie spowodują, że już najdroższa inwestycja drogowa w Wielkiej Brytanii stanie się jeszcze droższa.

Przeczytaj także: Tunel Fehmarnbelt: zakończono przybrzeżne badania geotechniczne

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!