• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pierwszy na świecie tunel dla statków: budowa ruszy za rok

Opublikowano: 21-03-2021 Źródło: dezeen.com

Norwegia podjęła ostateczną decyzję o budowie pionierskiego morskiego tunelu komunikacyjnego, przeznaczonego do przepływu statków. Dzięki realizacji tej inwestycji żeglarze nie będą musieli opływać półwyspu Stad na zachodnim wybrzeżu kraju, uważanego za jeden z najbardziej niebezpiecznych obszarów dla żeglugi i główną przeszkodę dla prowadzenia morskiej komunikacji pasażerskiej wzdłuż wybrzeża.


Portal tunelu. Źródło: Snøhetta Portal tunelu. Źródło: Snøhetta
  • Przeprawa pod górą Tarvaldsegga (Stad skipstunnel) połączy Morze Norweskie i Morze Północne
  • Długość podziemnego kanału wyniesie 1,7 km
  • Budowa pierwszego na świecie tunelu dla statków rozpocznie się w 2022 r.

Norweska Administracja Przybrzeżna (NCA) otrzymała od Ministerstwa Transportu i Komunikacji polecenie rozpoczęcia przygotowań do realizacji inwestycji.

Tunel Stad skipstunnel, o planowanej długości 1,7 km, połączy zatokę Kjødepollen i Vanylvsfjorden, dzięki czemu statki towarowe i pasażerskie o masie do 16 tys. ton będą mogły ominąć niebezpieczne trasy żeglugowe wokół półwyspu Stad.

Źródło: Snøhetta Źródło: Snøhetta

Nie tylko bezpieczeństwo gra tu jednak rolę: istotnym czynnikiem przemawiającym za budową tunelu jest też znaczne skrócenie czasu podróży pomiędzy dwoma ważnymi miastami w regionie, Bergen i Alesund. 

Nową drogą morską będą mogły pływać zarówno statki pasażerskie, jak i jednostki transportowe. Szacuje się, że rocznie przez Stad skipstunnel będzie przepływać 730 statków. Jest to liczba uzasadniająca realizację tak wielkiego przedsięwzięcia.

Jak będzie wyglądać pionierski obiekt?

Długość podziemnego kanału wyniesie 1,7 km. Wysokość między podłożem a najwyższym punktem tunelu będzie liczyć 49 m, a jego szerokość 36 m. Portale, wykute z kamienia, zaprojektowało biuro architektoniczne Snøhetta. 

Przy zachodnim portalu, gdzie istnieje już droga, powstanie nowy most z punktem widokowym do obserwacji statków i łodzi zbliżających się do tunelu.

Wnętrze tunelu będzie oświetlone za pomocą świateł LED, które nie tylko uatrakcyjnią jego wygląd, ale przede wszystkim będą pełnić funkcję systemu orientacyjnego.

Ile będzie kosztowała budowa pierwszego tunelu dla statków?

Projekt w całości zostanie sfinansowany ze środków państwowych, co potwierdził rząd w Oslo na początku marca 2017 r. Realizacja projektu została wpisana do narodowego planu transportowego, dzięki czemu 1,5 mld koron na ten cel zostało zagwarantowane z budżetu na lata 2018–2023, a kolejne 1,2 mld koron z budżetu na lata 2024–2029. Inwestycję będzie nadzorować agencja rządowa Kystverket, odpowiadająca za norweskie szlaki wodne.

Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana pod koniec 2021 r., tak, by na początku kolejnego roku można było przekazać wykonawcy plac budowy.

Sama budowa zajmie od 3 do 4 lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy na świecie pełnowymiarowy tunel dla statków zostanie ukończony w latach 2025/2026, powiedział Terje Andreassen, tymczasowy kierownik projektu. Cały proces związany z realizacją inwestycji może potrwać nawet 10 lat, co oznacza, że pierwsze statki tym nietypowym kanałem popłyną dopiero pod koniec przyszłej dekady.

Przeczytaj także: Gigantyczne TBM na budowie tunelu kolejowego w Wielkiej Brytanii

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!