Najdłuższy zatapiany tunel na świecie, Fehmarnbelt Fixed Link o długości 18,2 km, połączy Niemcy i Danię. Przyszły operator obiektu, spółka Femern, w 2023 r. ogłosi przetarg na budowę tunelowej linii kolejowej z siecią trakcyjną. Ale już teraz chce rozmawiać z potencjalnymi oferentami o możliwych rozwiązaniach.
Wizualizacja. Źródło: Femern
Tunel Fehmarnbelt i jego kolej to wyjątkowy projekt, który wymaga bardzo specjalnych rozwiązań. Trwają prace nad dostarczaniem przyjaznych dla klimatu i energooszczędnych rozwiązań. Dlatego chcemy zaprosić potencjalnych oferentów do wniesienia wkładu w naszą wiedzę – mówi Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny w Femern.
Wymagania są wysokie: linia kolejowa dla pociągów przejeżdżających przez tunel ma być wykonana w najwyższym standardzie z energooszczędnym rozwiązaniem zasilania trakcyjnego. Dlatego spółka już konsultuje się z branżą, by zebrać jak najwięcej wiedzy i informacji przed ogłoszeniem przetargu.
Postępowanie przetargowe, tzw. TTC (ang. Tunnel Track and Catenary), będzie dotyczyło 25-kilometrowej linii kolei dwutorowej przeznaczonej dla pociągów przejeżdżających z maksymalną prędkością 200 km/godz., a także instalacji sieci trakcyjnej. Ponad 18 km szlaku będzie znajdowało się wewnątrz tunelu, a prawie 7 km poza tunelem po stronach duńskiej i niemieckiej.
Zaproszenie dla potencjalnych oferentów zostało opublikowane w powiadomieniu o zbliżającym się przetargu, tzw. PIN, na portalu przetargowym UE. Z zainteresowanymi firmami chcącymi podzielić się wiedzą i know-how oraz zaproponować rozwiązania zostaną przeprowadzone indywidualne rozmowy.
Femern liczy na zakończenie dialogu ze stronami jeszcze w 2022 r. Ogłoszenie przetargu planuje na wiosnę 2023 r., a wybór wykonawcy ma ogłosić wiosną 2025 r.
Planowany termin oddania tunelu z linią kolejową i drogą to rok 2029. Czas przejazdu obiektu samochodem wyniesie 10 min, a pociągiem – 7 min. Podróż promem trwa 45 min. Skrócą się też podróże kolejowe, np. z Kopenhagi do Hamburga zajmie ona 2,5 godz. Bez tego obiektu koleją trzeba przejeżdżać o 160 km więcej.
Konstrukcja powstanie z modułów seryjnie produkowanych w fabryce w Rødby. W ten sposób powstanie 89 elementów żelbetowych i portal tunelu na Lolland. Moduły będą miały po 217 m długości, 42 szerokości i 9 m wysokości. Masa jednej sekcji to 73 tys. ton. Większość z nich – 79 szt. – to elementy standardowe, a 10 – specjalne. Te ostatnie będą wyposażone w „piwnicę” dla maszyn i urządzeń, która ma ułatwić roboty budowlane, a później konserwację tunelu.
Przeczytaj także: Łódź. Tunel średnicowy – pierwszy obiekt już wydrążony
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.