Jacek Ćwikliński, kierownik rozwoju technicznego w firmie Promat Techniczna Ochrona Przeciwpożarowa, podczas Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne wygłosi referat poświęcony projektowaniu konstrukcji tuneli z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. Kongres odbędzie się w dniach od 20 do 22 września w Tomaszowicach pod Krakowem.
Adobe Stock/fot. Alexander Bee
Jacek Ćwikliński jest absolwentem wydziału Budownictwa Politechniki Kopenhaskiej oraz wydziału inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w programach badawczo rozwojowych w zakresie systemów ochrony przeciwpożarowej. Współpracował z jednostkami badawczymi na całym świecie w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
Podczas wystąpienia na Kongresie Geoinżynierii i Budownictwa Podziemnego zwróci uwagę na istotne elementy związane z zagadnieniem bezpieczeństwa pożarowego, które należy uwzględniać podczas projektowania tuneli.
Znowelizowane rozporządzenie i Eurokody
- Żelbet sam w sobie jest ognioodporny. Podczas pożaru wysoka temperatura powoduje jednak, że chemicznie związana woda w betonie zaczyna parować i zwiększa swoją objętość, co skutkuje odpryskiwaniem betonu. Odsłaniane jest zbrojenie nośne, na które działa wysoka temperatura. Jest wysoce prawdopodobne, że w takich warunkach może ono stracić nośność - mówi Jacek Ćwikliński.
- Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wytyczne zawarte w znowelizowanym w 2019 roku rozporządzeniu ministra infrastruktury, które określa sposób zabezpieczeń konstrukcji żelbetonowych. Wskazuje ono w tym zakresie co najmniej kilka aspektów. Zauważam natomiast, że projektanci wciąż powielają stare rozwiązania lub starają się wykonać zabezpieczenia zgodnie z rozporządzeniem, ale nie do końca wiedzą, po co je wykonują. Dlatego postaram się w syntetyczny sposób wyjaśnić najważniejsze elementy, które należy uwzględnić podczas projektowania tuneli ze względu na ich bezpieczeństwo pożarowe – podkreśla.
Jacek Ćwikliński poruszy także temat nowej generacji Eurokodów, czyli zestawów Norm Europejskich (EN) przeznaczonych do projektowania konstrukcji budowlanych. – Komisja Europejska właśnie nad nimi pracuje – zaznacza.
Spotkanie wszystkich stron procesu inwestycyjnego
Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne w jest kontynuacją organizowanych od kilkunastu lat konferencji Geoinżynieria w Budownictwie oraz Budownictwo Podziemne. Podczas wydarzenia zostaną szczegółowo zaprezentowane realizacje infrastrukturalne, ale będzie ono również forum dla dyskusji pomiędzy wszystkim stronami procesu inwestycyjnego. Nie zabraknie przedstawicieli generalnych wykonawców, inwestorów, a także branżowych wykonawców, producentów, dostawców i biur projektowych. Prelegenci, zarówno ze świata nauki, jak i biznesu będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem branżowym. Pierwszy dzień Kongresu będzie poświęcony tematom geotechnicznym, a drugi projektom tunelowym, czy też realizacji garaży podziemnych.
Konferencja będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w niej uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inżynieria.
Rejestracja na Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Warto tam być!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.