Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie wydał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) dla planowanej lotniska i węzła kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kolejne kroki to wniosek o decyzję lokalizacyjną, a potem pozwolenie na budowę.
Wizualizacja lotniska. Źródło: CPK
- Decyzja środowiskowa ma 350 stron
- Wydano ją na podstawie raportu mającego 20 tys. stron (z załącznikami)
- Dokument przygotowano po kilkunastu miesiącach badań przyrodniczych
Od DŚU do pozwolenia na budowę
Wcześniej minister infrastruktury zatwierdził plan generalny dla CPK, przyjęto też projekt koncepcyjny lotniska i dworca kolejowego. W lipcu inwestycja może uzyskać promesę zezwolenia na budowę z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wtedy będzie można złożyć wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej, a następnie o pozwolenie na budowę.
Jak informuje spółka CPK, DŚU obejmuje m.in. terminal pasażerski, budynki i obiekty wspierające funkcjonowanie lotniska, wieżę kontroli lotów, drogi startowe i kołowania, płyty postojowe, węzeł kolejowy i drogowy, a także infrastrukturę towarzyszącą, np. hotele, budynki komercyjne oraz parkingi. Jej otrzymanie umożliwia inwestorowi dodatkowo m.in. usuwanie drzew i krzewów, prowadzenie prac geologicznych oraz wymaganych badań archeologicznych i konserwatorskich.
Wizualizacja lotniska. Źródło: CPK
Obszerny raport środowiskowy
Raport środowiskowy dla CPK ma 20 tys. stron z załącznikami. Do RDOŚ trafił w październiku 2022 r. i był podstawą wniosku o wydanie DŚU. Przygotowano go po kilkunastu miesiącach badań przyrodniczych. Prowadził je zespół m.in. botaników, ichtiologów, ornitologów, herpetologów, chiropterologów, akustyków, geodetów i geologów. Sama decyzja środowiskowa liczy 350 stron. W ramach uwag do raportu zgłoszono ponad tysiąc pytań i wniosków.
Wizualizacja lotniska. Źródło: CPK
Partner strategiczny lotniska – trzy podmioty zagraniczne
Otrzymanie DŚU oznacza przejście do fazy projektowania i budowy. Jest już projekt koncepcyjny terminalu pasażerskiego i dworca kolejowego, trwają prace nad budowlanym. Prowadzi je brytyjskie konsorcjum Foster+Partners.
CPK wybierze też partnera strategicznego planowanego lotniska, który obejmie mniejszościowe udziały (co najmniej 51% zachowa Skarb Państwa). Na krótkiej liście są trzy podmioty zagraniczne.
Prowadzone są pierwsze roboty budowlane – rozbiórki, przeprowadzki i odwierty geologiczne. Lotnisko (pierwszy etap) ma być oddane do użytku w 2028 r. i gotowe do obsługi 40 mln pasażerów rocznie.
Przeczytaj także: CPK pokazał master plan. 65 mln pasażerów rocznie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.