Plany budowy pierwszego na świecie tunelu dla statków nabierają kształtów. Norweska Administracja Przybrzeżna wybrała firmę Cowi na doradcę technicznego projektu. To krok do planowanej od lat budowy.
Wizualizacja pierwszego tunelu dla statków. Źródło: NCA
- Pierwszy tunel dla statków będzie mieć 1,7 km długości (z portalami 2,2 km)
- Jego budowa potrwa około pięciu lat, ma się rozpocząć w 2025 r.
- Będzie w stanie przyjąć od 70 do 120 statków dziennie
Tunel pozwoli uniknąć żeglugi na niebezpiecznych wodach
Pierwszy na świecie tunel dla statków ma powstać w najwęższym miejscu półwyspu Stad na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Liczący 1,7 km obiekt przetnie jego górzysty, śródlądowy kraniec. Dzięki niemu jednostki unikną okrążania go przez niebezpieczne wody w miejscu podziału między Morzem Norweskim na północy i Morzem Północnym na południu. Skrócą się także czasy rejsów, poprawią warunki żeglugi i wzrośnie bezpieczeństwo transportu morskiego. Przeprawa stanie się także atrakcją turystyczną.
Wizualizacja pierwszego tunelu dla statków. Źródło: NCA
Plany budowy tunelu dla statków
Pomysł budowy tunelu pierwszy raz pojawił się jeszcze w XIX w., ale wariantową koncepcję realizacji sporządziła w 2010 r. Norweska Administracja Przybrzeżna (ang. The Norwegian Coastal Administration – NCA). W Krajowym Planie Transportowym na lata 2014–2023 wybrano wersję „dużego tunelu” (dla pełnowymiarowych statków), a w 2017 r. powstał wstępny projekt techniczny uwzględniający wszystkie aspekty przedsięwzięcia, od konstrukcji tunelu, portali, mostów i dróg, po instalacje (m.in. wentylacyjne i przeciwpożarowe) oraz wpływ na krajobraz i środowisko. W 2019 r. dokonano optymalizacji kosztów, co znacząco je obniżyło. W 2021 r. projekt dostał zielone światło od Ministerstwa Transportu na przygotowanie inwestycji. Wydatki na budowę tunelu w tym samym roku oszacowano na 1,03 mld zł (2,8 mld koron norweskich).
Wizualizacja pierwszego tunelu dla statków. Źródło: NCA
Możliwości tunelu i doradztwo techniczne
Tunel dla statków będzie mieć długość 1,7 km, a z portalami 2,2 km, 50 m wysokości i 36 m szerokości. Po ukończeniu przyjmie od 70 do 120 statków dziennie. Na plac budowy materiały będą dostarczane drogą morską. Drogi w regionie nie są przystosowane do przejazdów ciężkich pojazdów budowlanych. Obiekt zostanie wydrążony metodami górniczymi w gnejsowej skale metamorficznej. Szacowana ilość urobku według Norweskiej Administracji Przybrzeżnej, odpowiada 5,4 mln m3 wysadzonych skał. Na transport takiej ilości to około 750 tys. ładunków ciężarówek.
Wizualizacja pierwszego tunelu dla statków. Źródło: NCA
Za doradztwo techniczne firma Cowi otrzyma 21 mln dol. Ma wspierać projekt w zakresie prac inżynieryjnych i doradztwa we wszystkich dziedzinach (m.in. geologia, geotechnika, prace inżynieryjne, ochrona środowiska, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo na placu budowy).
Wizualizacja pierwszego tunelu dla statków. Źródło: NCA
Inwestycja ma być zrealizowana w formule „pod klucz”. Ogłoszenie przetargu zaplanowano na 2024 r. Budowa rozpocznie się prawdopodobnie w 2025 r.
Wizualizacja pierwszego tunelu dla statków. Źródło: NCA
Parametry tunelu dla statków
- Długość: 1700 m
- Długość z portalami: 2200 m
- Wysokość całkowita: 50 m
- Szerokość: 36 m
- Wysokość od powierzchni morza: 36 m
- Powierzchnia przekroju: 1661 m2
- Szacowany czas budowy: około 5 lat
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany – ponton z Polski wyrówna dno pod segmenty
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.