Z 240 skontrolowanych przejazdów w przypadku aż 60% NIK wykryła różnego rodzaju usterki i uszkodzenia. Do tego w ponad 70% z nich dopatrzono się złego oznakowania znakami drogowymi i wskaźnikami kolejowymi.

Wzrasta wskaźnik NRV

NIK wskazuje także na inne niebezpieczeństwo: złą nawierzchnię posiadała połowa dróg dojazdowych do przejazdów, do tego widoczność ograniczały drzewa i krzewy.

- NIK zauważa, że poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych wyrażony wskaźnikiem NRV w latach 2014-2015 pogorszył się. Wskaźnik NRV, który określa to bezpieczeństwo, wzrósł w 2015 r. o blisko 26 punktów procentowych w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął poziom 94%. Tym samym zbliżył się do granicznej wartości 100%, której przekroczenie oznaczać będzie przekroczenie akceptowanego poziomu ryzyka bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych - czytamy w komunikacie.

Mało przejść kat. A

W Polsce każdego roku na przejazdach kolejowych ginie około 50 osób, a około 35 zostaje rannych. Zresztą, zdarzenia na przejazdach i przejściach kolejowych to aż 33% wszystkich wypadków na kolei. Więcej incydentów (38%) ma miejsce tylko na tzw. dzikich przejściach (w 2015 r. zginęły na nich 173 osoby, 49 zostało ciężko rannych). - Ofiary śmiertelne wypadków na przejazdach oraz na dzikich przejściach stanowiły łącznie blisko 97% ogółu ofiar wypadków kolejowych, zaś ciężko rannych ponad 80%.

W Polsce najwięcej (54%) jest przejść kategorii D - to takie, które są oznakowane tylko znakami drogowymi. Z kolei kat. A (rogatki, sygnalizacja świetlna) to jedynie 19%.

Przeczytaj także. Podlasie: Rail Baltica - przygotowania do modernizacji