Obwodnica Stawisk, która ma na celu przede wszystkim przekierowanie tranzytu z Litwy do Warszawy, powstała w półtora roku. Część środków (34,2 mln zł) pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Obiekty powstałe w ramach inwestycji

W ramach inwestycji powstała droga o długości 6,5 km, przewidziana na obciążenie 115 kN/oś (kategoria KR6 – ruch bardzo ciężki), a także drogi dojazdowe o długości  9,2 km. Prócz tego przebudowano prawie 700-metrowe odcinki dróg wojewódzkich na kierunkach Kolno-Stawiski oraz Nowogród - Przytuły. Częścią inwestycji są także nowo powstałe obiekty inżynierskie - most, trzy wiadukty, dwa przejścia dla zwierząt oraz 38 przepustów. Przewidziano również urządzenia ochrony środowiska: przepusty ekologiczne, ogrodzenia naprowadzające przy przejściach oraz płotki naprowadzające dla płazów przy przepustach, ale też osłony przeciwolśnieniowe dla zwierząt, nasadzenia drzew, osadniki i separatory.

To jeszcze nie koniec budowy

Na razie w ramach obwodnicy powstała jedna jezdnia (po jednym pasie ruchu w każdą stronę), która na odcinku o długości około 2 km w rejonie węzła Stawiski rozszerza się do dwóch jezdni. Na całej długości obwodnicy druga jezdnia powstanie w przyszłości.

Pozostałe inwestycje, które GDDKiA odda do użytku do końca grudnia 2013 r.

Przypominamy, że to nie jedyna inwestycja ukończona przed końcem 2013 r.

20 lub 21 grudnia br. oddany do użytku zostanie 45-kilometrowy odcinek autostrady A1 od węzła Czerniewice do węzła Włocławek Zachód (nazwa robocza Pikutkowo).

21 grudnia br. kierowcy będą mogli przejechać ponad 45-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S8 Syców - Walichnowy.

W poniedziałek 23 grudnia br., po godz. 15, GDDKiA odda do użytku kolejny odcinek autostrady A4 od Radymna (węzeł Przemyśl) do Korczowej o długości ponad 21 km.

Możliwe, że również 23 grudnia br. warszawiacy pojadą nowym odcinkiem na trasie S8 (Salomea-Wolica) o długości prawie 2 km. Termin oddania jest uzależniony od uzyskania pozwolenia na użytkowanie.