• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przetarg na dokumentację dla S7 z tunelami. Kolejna zmiana terminu

Opublikowano: 02-01-2024 Źródło: GDDKiA

Trwa drugi przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice. Nowe postępowanie jest konieczne, gdyż firma, której ofertę w ramach pierwszego przetargu uznano za najlepszą, zrezygnowała z podpisania umowy.


S7-zakopianka w Myślenicach. Fot. Pictofotius/Adobe Stock S7-zakopianka w Myślenicach. Fot. Pictofotius/Adobe Stock
  • STEŚ umożliwi pozyskanie tzw. decyzji środowiskowej dla zakopianki
  • Kierowcy mają do dyspozycji drogę ekspresową S7 od Myślenic do Rabki-Zdroju o długości 32 km.
  • Nowa zakopianka zacząć powinna się na autostradzie A4

Zakopianka, czyli droga ekspresowa S7. Co to jest STEŚ?

W planowanej dokumentacji analizie poddane zostaną możliwości poprowadzenia S7-zakopianki z uwzględnieniem kwestii technicznych, kosztów oraz oddziaływania na środowisko. Zaproponowane będą już nie korytarze, a zdecydowanie dokładniejsze warianty przebiegów. Każdy wariant zakopianki projektant osadzi w pasie terenu o szerokości od 80 do 150 m.

Zobacz nasz serwis specjalny Zakopianka: droga S7 Kraków–Myślenice

Wykonawca dokumentacji otrzyma zalecenie, że nowa zakopianka zacząć ma się między węzłami Kraków Południe i Kraków Bieżanów autostrady A4, a skończyć na drodze ekspresowej S7 już za Myślenicami. Jednocześnie GDDKiA poinformowała jednak, że będzie mógł zaproponować inną lokalizację początku zakopianki, poszukując wariantów bardziej na zachód lub wschód.

Zakopianka. Przed nami lata pracy projektantów

Finałem długiego procesu opracowywania studium będzie pozyskanie tzw. decyzji środowiskowej. GDDKiA zakłada, że stanie się to po około sześciu latach od podpisania umowy z wykonawcą. W tym czasie ponownie będą odbywać się spotkania informacyjne z mieszkańcami.

Wcześniej GDDKiA podkreślała, iż zdajemy sobie sprawę, że jest to inwestycja trudna i budząca duże emocje, jednakże wszyscy zgadzają się, że jest potrzebna, co potwierdzają strony zabierające głos w rozmowach na temat przebiegu nowego odcinka S7.

Pierwsze postępowanie dotyczące STEŚ rozpoczęto 23 maja br., a termin otwarcia ofert zmieniano ze względu na dużą liczbę pytań, jakie zadawały zainteresowane podmioty. GDDKiA tłumaczyła, że pytania dotyczyły m.in. analizy i prognozy ruchu, zakresu opracowań projektowych w poszczególnych fazach, połączenia S7 z Beskidzką Drogą Integracyjną S52 oraz podziału płatności za zrealizowane prace.

Drugi przetarg ogłoszono 22 listopada. Termin składania ofert ustalono na 28 grudnia, potem przesunięto na 29 grudnia, następnie na 4 stycznia, a obecnie na stronie przetargu widnieje, że propozycje przyjmowane są do 11 stycznia 2024 r. (otwarcie nastąpi o godz. 11.30).

Screen/GDDKiA Screen/GDDKiA

Zakopianka – wielkie zamieszanie z drogą ekspresową S7 Kraków–Myślenice

Na początku 2022 r. GDDKiA przedstawiła sześć proponowanych korytarzy pod budowę drogi S7 Kraków–Myślenice (każdy o szerokości od 3 do 5 km).

S7-zakopianka: teren, jaki objęło studium korytarzowe. Źródło: GDDKiA S7-zakopianka: teren, jaki objęło studium korytarzowe. Źródło: GDDKiA

Warianty zostały jednak oprotestowane przez mieszkańców i samorządowców. W konsekwencji GDDKiA zaproponowała, by stworzony został korytarz społeczny, jednak do dziś nie wypracowano kompromisowego rozwiązania.

Na tym etapie trudno nawet w przybliżeniu powiedzieć, którędy pobiegnie zakopianka. Można być jednak pewnym, że nie zabraknie tuneli, ponieważ w każdym z korytarzy zaproponowano podziemne obiekty, najmniej trzy, a najwięcej pięć. W ramach STEŚ tego typu przeprawy będą więc musiały być analizowane.
 

Zakopianka. Ruch na DK7 wylocie z Krakowa stale rośnie

W 2015 r. wahał się od 30 tys. do prawie 41 tys. pojazdów na dobę, a w latach 2020-2021 było to od niespełna 40 tys. do ponad 57 tys. Warto podkreślić, że to natężenie większe niż na autostradzie A4 między Niepołomicami a Brzeskiem (55 tys. pojazdów). Do tego prognozy wskazują, że ruch na zakopiance jeszcze będzie rosnąć.

W 2026 r. do pełnego domknięcia całej trasy S7 (700 km) zabraknie prawdopodobnie właśnie tylko niewielkiego fragmentu Kraków–Myślenice. Obecnie na południe od Krakowa kierowcy mają do dyspozycji S7-zakopiankę od Myślenic do Rabki-Zdroju o długości 32 km.

Przeczytaj także: Droga S7 Kraków–Myślenice. GDDKiA wznawia prace [MAPY KORYTARZY]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!