Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawców dwóch odcinków drogi ekspresowej S17, Piaski–Łopiennik oraz Krasnystaw–Izbica, w woj. lubelskim. Łączna długość tej trasy wyniesie 35 km.
Węzeł Piaski Wschód na skrzyżowaniu S12 z przyszłą S17. Fot. Łukasz Minkiewicz/GDDKiA
- W przetargach złożono łącznie 23 oferty
- Sumaryczna wartość obu zadań przekracza 1,6 mld zł
- Na obu odcinkach powstanie łącznie sześć węzłów drogowych
Dwa odcinki drogi ekspresowej S17
Zaplanowano standardową drogę ekspresową z dwoma dwupasowymi jezdniami i pasami awaryjnymi. Powstaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego, obiekty inżynieryjne, odwodnienie i oświetlenie drogi w obrębie węzłów. Do tego dojdą urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt. Pojawi się system zarządzania ruchem.
Mapka dwóch odcinków S17 w woj. lubelskim. Źródło: GDDKiA
Odcinek drogi ekspresowej S17 Piaski–Łopiennik (16,6 km) przebiegnie nowym śladem w pobliżu DK17. Początek będzie miał na na węźle Piaski Wschód, który zostanie przebudowany (droga S17 będzie się tutaj łączyć z trasą S12 Piaski – Dorohusk). Zaplanowano trzy węzły – Piaski Południe, Fajsławice oraz Łopiennik.
Liczący 18,8 km fragment drogi ekspresowej S17 Krasnystaw–Izbica zostanie poprowadzony od Zakręcia przed Krasnymstawem, początkowo śladem DK17, a dalej przekroczy rzekę Żółkiewkę i od zachodniej strony ominie m.in. Latyczów, Dworzyska, Tarnogórę i Izbicę. Przejdzie nad linią kolejową nr 69 Rejowiec–Hrebenne i zakończy się na przecięciu z obecną DK17 w okolicach Krasnego. Powstaną trzy węzły (Krasnystaw Północ, Krasnystaw Południe i Izbica). Przewidziano budowę pary miejsc obsługi podróżnych Ostrzyca oraz obwodu utrzymania trasy w okolicach Krasnegostawu.
Realizacja dwóch odcinków drogi ekspresowej S17 za ponad 1,6 mld zł
Pierwsze zadanie wykona firma Intercor za 695,5 mln zł, a drugie spółka Mostostal Warszawa (936,6 mln zł). W przetargu wpłynęły łącznie 23 oferty. Potencjalni wykonawcy zadali niemal 2,5 tys. pytań. Jeśli nie dojdzie do odwołań, podpisanie kontraktów nastąpi w II kwartale 2024 r. Realizację zaplanowano w formule projektuj i buduj.
Stan budowy drogi ekspresowej S17 w woj. lubelskim
Na 125-kilometrowej drodze ekspresowej między Piaskami a Hrebennem trzy odcinki od Zamościa w kierunku Hrebennego czekają na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. To fragmenty Zamość Wschód–Zamość Południe, Zamość Południe–Tomaszów Lubelski i Tomaszów Lubelski–Hrebenne W 2023 r. otwarto drugą jezdnię obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego.
W I kwartale 2024 r. zostanie wybrana najkorzystniejsza oferta na zaprojektowanie i budowę odcinka Izbica–Zamość Sitaniec. Przygotowania trwają dla tras Łopiennik–Krasnystaw (9,5 km) oraz Zamość Sitaniec–Zamość Wschód (12 km). Złożono dla nich wnioski o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej liczącego 2 km fragmentu S17 w pobliżu Hrebennego. Będzie to dojazd do planowanego terminalu na granicy z Ukrainą.
Droga ekspresowa z Warszawy do Lwowa
S17 Piaski–Hrebenne to część trasy Warszawa–Lublin–Zamość–Tomaszów Lubelski–Hrebenne (granica państwa). Jednocześnie jest elementem drogi międzynarodowej E372 prowadzącej z Warszawy do Lwowa. Na węźle Piaski Wschód połączy się z S12 Piaski–Dorohusk, a przez nią i węzły na obwodnicy Lublina, także z S19 (Via Carpatia).
Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Co zostanie otwarte w tym roku?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.