• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S19 – ruszy rozbudowa odcinka trasy na Podkarpaciu

Opublikowano: 17-04-2024 Źródło: GDDKiA

Wydano decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla dobudowy drugiej jezdni drogi ekspresowej między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka na drodze ekspresowej S19 (Via Carpatia).


Widok na drogę ekspresową S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA Widok na drogę ekspresową S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA
  • Łączna długość rozbudowanych odcinków wyniesie 13,8 km
  • Powstaną estakada o długości 155,6 m i dwa wiadukty
  • Prace za 272,83 mln zł mają się zakończyć w IV kwartale 2026 r.

Dzięki rygorowi natychmiastowej wykonalności roboty budowlane mogą się rozpocząć niemal natychmiast. Zadanie polega na dobudowie drugiej jezdni odcinka drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ– Jasionka.

Droga ekspresowa S19. Dwie jezdnie zamiast jednej

Aktualnie na tym fragmencie droga S19 jest trzypasową jezdnią w układzie 2+1 bez pasa rozdziału. Po rozbudowie będą dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i awaryjnymi (2,5 m) oraz poboczami. Zaplanowana nośność to 11,5 t/oś. Prace będą się odbywały w powiecie rzeszowskim (gminy Sokołów Małopolski i Trzebownisko) i łańcuckim (gmina Czarna). Trasa przebiegnie przy istniejącej drodze ekspresowej. Na początkowym odcinku po zachodniej stronie, a od Stobiernej do Jasionki po wschodniej.

Mapa rozbudowy drogi ekspresowej S19. Źródło: GDDKiA Mapa rozbudowy drogi ekspresowej S19. Źródło: GDDKiA


Droga ekspresowa S19. Estakada, wiadukty, dostosowanie obiektów inżynieryjnych

Rozbudowa drogi ekspresowej S19 obejmie dostosowanie obiektów inżynieryjnych i innych. Drogi poprzeczne, cieki wodne oraz infrastruktura techniczna będą przebudowane. Łączna długość odcinków objętych robotami wynosi 13,8 km. Powstaną m.in. estakada o długości 155,6 m w Nienadówce, dwa wiadukty (w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich), dwa przejazdy gospodarcze, po cztery przejścia dla zwierząt małych i średnich, a także osiem dla płazów. Zaplanowano 2,7 km ekranów akustycznych oraz 13 otwartych i pięć zamkniętych zbiorników retencyjnych. Przewidziano nasadzenie zieleni i montaż urządzeń oczyszczających ścieki opadowe z jezdni.

Via Carpatia w Polsce

Inwestycja ma spowodować, że cała trasa Via Carpatia w Polsce będzie dwujezdniowa (po dwa pasy ruchu). Mają też zostać zlikwidowane utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz na dojeździe do Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Portu Lotniczego w Jasionce.

Wykonawcą zadania za 272,83 mln zł jest firma Strabag. Prace mają się zakończyć w IV kwartale 2026 r.

Międzynarodowy szlak Via Carpatia połączy Europę Północną i Południową. W Polsce trasa będzie mieć 700 km długości (odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19). Przebiega przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Przeczytaj także: Elbląg chce poprawić połączenie z drogą S7

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!