• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S1 – kończy się budowa ważnego odcinka

Opublikowano: 22-05-2024 Źródło: GDDKiA

Na odcinku drogi ekspresowej S1 Podwarpie–Dąbrowa Górnicza zakończono większość robót drogowych i mostowych. Część obiektów inżynieryjnych ma już zezwolenia na użytkowanie. Zaawansowanie robót przekracza 90%.


Węzeł Pogoria będzie mieć nowy wiadukt. Fot. GDDKiA Węzeł Pogoria będzie mieć nowy wiadukt. Fot. GDDKiA
  • Na odcinku drogi ekspresowej S1 wybudowano 15 obiektów inżynieryjnych
  • Powstają na niej węzły Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Dąbrowa Górnicza Pogoria
  • Budowa S1 zakończy się w czerwcu 2024 r., a węzła Pogoria z wiaduktem do 31 grudnia 2024 r.

Droga ekspresowa S1. Obiekty inżynieryjne

Trasa liczy 6,95 km, będą na niej dwa węzły (Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Dąbrowa Górnicza Pogoria). Odcinek przebiega w śladzie DK1. 

Na drodze ekspresowej S1 między Podwarpiem a Dąbrową Górniczą wybudowano dwa mosty, cztery wiadukty, dwie kładki dla pieszych oraz siedem przejść dolnych dla zwierząt. Są już gotowe także drogi dojazdowe i łącznikowe.

Węzeł Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Fot. GDDKiA Węzeł Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S1. Kończy się układanie nawierzchni

W odcinek drogi ekspresowej S1 wbudowano już 150 tys. ton mieszanek mineralno-asfaltowych. Wkrótce zakończy się układanie nawierzchni. Montowane są bariery energochłonne, ekrany akustyczne, oznakowanie, ogrodzenie i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Trwają prace wykończeniowe i porządkowe.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


Droga ekspresowa S1. Przebudowa infrastruktury podziemnej

Przebudowano kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi miejskie i wody przemysłowej należącej dla Huty Katowice, a także gazociągi przesyłowe firm Polska Spółka Gazownictwa i Gaz-System‎. Usunięto kolizję linii wysokiego napięcia z powstającą drogą ekspresową, a także z sieciami teletechnicznymi i elektroenergetycznymi. Prace na drodze głównej mają się zakończyć w czerwcu 2024 r.

Kładka dla pieszych KD-3. Fot. GDDKiA Kładka dla pieszych KD-3. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S1. Dodatkowe zadanie

Dłużej potrwa dodatkowy zakres prac wynikający z aneksu do kontraktu zawartego 23 stycznia 2024 r. Dotyczy on robót w obrębie węzła Dąbrowa Górnicza Pogoria. Zostanie wyburzony wiadukt drogowy nad DK1 w ciągu DW796 (ul. Armii Krajowej), powstanie nowy dostosowany do parametrów drogi ekspresowej.

S1 Podwarpie–Dąbrowa Górnicza. Fot. GDDKiA S1 Podwarpie–Dąbrowa Górnicza. Fot. GDDKiA

Przeprawę zaprojektowano jako dwuprzęsłową o konstrukcji z belek prefabrykowanych typu T, zespolonych płytą betonową wykonaną na budowie. Rozpiętości przęseł w osi konstrukcji wynoszą 21,5 i 22 m. Przekrój poprzeczny ustroju nośnego będzie składał się z 14 belek prefabrykowanych. Poprawi się widoczność na DW796, przebudowane będą dojazdy na wiadukt, oświetlenie i kanalizacja w rejonie obiektu. Te prace zaplanowano do końca 2024 r. Zaawansowanie robót to prawie 35%.

Przejście dla małych zwierząt w pobliżu zbiornika retencyjnego. Fot. GDDKiA Przejście dla małych zwierząt w pobliżu zbiornika retencyjnego. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S1. Przedłużenie czasu budowy

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S1 Podwarpie–Dąbrowa Górnicza podpisano 11 września 2020 r. z firmą Budimex. Początkowo miała być gotowa do 11 grudnia 2023 r. Termin z powodu uzasadnionych roszczeń wykonawcy przedłużono do 24 czerwca 2024 r. Węzeł Pogoria, ze względu na roboty dodatkowe, zostanie otwarty do 31 grudnia 2024 r. Aktualna wartość zamówienia to 302,5 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania ze środków unijnych wyniesie 168,4 mln zł.

Przeczytaj także: Drogi ekspresowe – dwie umowy na odcinki w pobliżu Białegostoku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia