Partnerzy portalu

Pociągi wrócą na tę trasę po ponad 30 latach

Opublikowano: 20-11-2020 Źródło: PKP PLK
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

3,3 mln zł pochłonie przygotowanie dokumentacji projektowej remontu linii kolejowej ze Śniadowa do Łomży. Pociągi na tę trasę mają wrócić po ponad 30 latach. Dzięki temu zyskane zostanie połączenie do Białegostoku i Warszawy.


Fot. Alessandro/Adobe Stock Fot. Alessandro/Adobe Stock

Do obowiązków wykonawcy należy opracowanie dokumentacji projektowej, aktualizacja studium wykonalności oraz przygotowanie wniosku o dofinansowanie budowy ze środków unijnych. Ma przygotować też dokumentację dla budowy na stacji w Śniadowie łącznicy kolejowej, która umożliwi przejazd pociągów z Łomży w stronę Białegostoku bez zmiany kierunku jazdy. Dokumentacja ma być gotowa w II kwartale 2023 r.

Z pewnością remont linii ze Śniadowa do Łomży da impet do rozwoju dla tej części naszego województwa. Region łomżyński bardzo potrzebuje połączenia kolejowego – powiedział Artur Kosicki, marszałek woj. podlaskiego.

Remont linii Śniadowo–Łomża.Co zostanie zrobione?

Kolejowa trasa Śniadowo–Łomża ma 17 km długości. Na całej przewidziano budowę nowych torów i rozjazdów. W planie jest też montaż komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i modernizacja przejazdów kolejowo-drogowych. Przebudowana zostanie stacja w Łomży – powstanie m.in. specjalny tzw. multimodalny peron.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Po wyremontowanej trasie pociągi pasażerskie mają jeździć z prędkością 100 km/godz., przy czym analizowany będzie też wariant dla prędkości 120 km/godz. Inna korzyść to fakt, że do Łomży będą mogły dojeżdżać cięższe i dłuższe składy z ładunkami – do 600 m. Roboty budowlane przewidziano w nowej perspektywie finansowej.

Wykonawcą dokumentacji zostało konsorcjum firm na czele z Biurem Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor sp. z o.o.

Zobacz także: Modernizacja stacji kolejowej Kraków Bonarka

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe