• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Krok do obwodnicy Nowego Targu. Wniosek o decyzję środowiskową

Opublikowano: 14-04-2023 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla południowej obwodnicy Nowego Targu (woj. małopolskie). Trasa połączy węzeł Nowy Targ Południe (DK47) z DK49. Łatwiejsze będą dojazdy do Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, Jurgowa i przejścia granicznego ze Słowacją.


DK49 do Nowego Targu. Fot. GDDKiA DK49 do Nowego Targu. Fot. GDDKiA
  • Trasa przebiegnie od budowanego węzła Nowy Targ Południe do obwodnicy Waksmundu
  • Powstaną estakada i most nad Białym Dunajcem
  • Realizację zadania zaplanowano na lata 2025–2029

Najkorzystniejszy wariat obwodnicy Nowego Targu

We wniosku znajdują się trzy warianty przebiegu trasy o długościach od 4,13 km do 4,53 km. Trzeci, najdłuższy, wskazano jako preferowany. Jednak to burmistrz Nowego Targu zadecyduje w wydanej decyzji, który będzie skierowany do dalszych prac.

GDDKiA uważa, że względy społeczne, środowiskowe, techniczne i ekonomiczne powodują, że najkorzystniejsza jest droga o długości 4,53 km. Wykorzystuje ona korytarz ujęty przez miasto w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

DK49 do Nowego Targu. Fot. GDDKiA DK49 do Nowego Targu. Fot. GDDKiA

Obwodnica od węzła Nowy Targ Południe

Południowa obwodnica Nowego Targu będzie dwujezdniowa (klasy GP – droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Pasy będą szerokie na 3,5 m, dla pasa rozdzielającego to 3 m. Przebiegnie od węzła Nowy Targ Południe najpierw estakadą w kierunku wschodnim, a dalej w północnowschodnim wzdłuż brzegu rzeki Biały Dunajec. Pod przeprawą zaplanowano rondo połączone z ul. Szaflarską. Umożliwi korzystanie z obwodnicy kierowcom jadącym na trasie Zakopane–Krościenko nad Dunajcem. Z rondem będzie też połączona projektowana przez miasto ul. Sikorskiego.

Węzeł Nowy Targ Południe w budowie. Fot. GDDKiA Węzeł Nowy Targ Południe w budowie. Fot. GDDKiA

Trasa do obwodnicy Waksmundu

Na obwodnicy powstanie most przez Biały Dunajec (znajdzie się na północ od istniejącej kładki pieszo-rowerowej), a następnie trasa połączy się z istniejącą DK49 w odległości 300 m od zakładu gospodarowania odpadami. Przewidziano tu kolejne rondo. Dalej droga pobiegnie na południe w śladzie DK49 do ronda na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 969 (obwodnica Waksmundu). Ten fragment też będzie dwujezdniowy (po dwa pasy ruchu).

Mapka wariantów przebiegu obwodnicy. Źródło: GDDKiA Mapka wariantów przebiegu obwodnicy. Źródło: GDDKiA

Mur oporowy zmniejszy obszar terenu potrzebnego do poprowadzenie odcinka. Wraz z ekranami akustycznymi ograniczy to wpływ szosy na Nowotarską Strefę Relaksu. Wzdłuż obwodnicy pojawią się trasy obsługujące przylegające obszary. Powstaną przejścia dla średnich i małych zwierząt, dojdzie do przebudowy odcinka ul. Lotników.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Realizacja inwestycji w latach 2025–2029

Po uzyskaniu tzw. decyzji środowiskowej zostanie opracowana koncepcja programowa obwodnicy. Zaplanowano m.in. badania geologiczne terenu. Potem zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania w formule projektuj i buduj. Trasa obwodowa powstanie w latach 2025–2029 w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030.

Przeczytaj także: S74/DK9 – budowa obwodnicy Opatowa. S74 połączy trzy województwa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia