Po dwukrotnych odwołaniach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w końcu może rozstrzygnąć przetarg na budowę obwodnicy Zabierzowa z tunelem w ciągu DK79. Ale potrzebne były dodatkowe środki – wskazana propozycja przekraczała pierwotny budżet.
Droga krajowa nr 79 w Zabierzowie. Fot. GDDKiA
- Po pierwszym wyborze odwołanie złożyło konsorcjum Polimeksu Infrastruktury
- Wybór oferty konsorcjum skutecznie zakwestionował Budimex
- Dopiero zwiększenie budżetu GDDKiA umożliwiło rozstrzygnięcie przetargu
W przetargu na budowę obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79 dwukrotnie składano odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która oba uwzględniła nakazując GDDKiA unieważnienie wyboru najkorzystniejszych ofert.
Dwa skuteczne odwołania
Najpierw po wyborze propozycji spółki Strabag (28 października 2022 r.) odwołało się konsorcjum firm Polimex Infrastruktura, Polimex Mostostal, Polbud – Pomorze i Mosty Łódź. Po wyroku KIO decyzję unieważniono, a 28 listopada 2022 r. wskazano ofertę tego konsorcjum jako najkorzystniejszą. Wtedy odwołanie złożył Budimex. Ono także zostało uznane przez KIO, która 2 lutego 2023 r. nakazała kolejne unieważnienie wyboru i wykluczenie z postępowania konsorcjum kierowanego przez Polimex Infrastruktura.
W takiej sytuacji kolejną ofertą jest propozycja Budimeksu, który wycenił zadanie na 675,8 mln zł. Jednak kwota przekraczała kosztorys GDDKiA. Zwiększono ją w wyniku decyzji resortu infrastruktury aneksem do programu inwestycji. Dopiero teraz można rozstrzygnąć przetarg.
Obwodnica Zabierzowa z 300-metrowym tunelem
Źródło: GDDKiA
Obwodnica Zabierzowa w ciągu DK79 będzie miała klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Początkowo, za węzłem Modlniczka, będzie dwujezdniowa, a w dalszej części jednojezdniowa. Tereny podkrakowskiego Zabierzowa ominie od północy. Na trasie powstaną m.in. tunel o długości 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo, a także przejścia dla zwierząt. Zaplanowano drogi zbiorcze i trzy skrzyżowania – w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie.
Zostaną wykonane odwodnienie, zbiorniki retencyjne, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe. Przebudowa obejmie infrastrukturę energetyczną, telekomunikacyjną, wodno-kanalizacyjną i gazową.
Obwodnica ma rozładować gęsty ruch w Zabierzowie i okolicznych miejscowościach
Na DK79 gęsty ruch w Zabierzowie i okolicznych miejscowościach wynika z ich położenia w pobliżu Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, popularnego miejsca rekreacji i tranzytowej roli drogi krajowej, od Krakowa i zachodniej Małopolski do woj. śląskiego. Pomiary ruchu z lat 2020/2021 wykazały, że przez Zabierzów przejeżdża średnio 21,4 tys. pojazdów na dobę.
Wszystkie prace mają być ukończone w ciągu 37 miesięcy od podpisania kontraktu (nie będą wliczane okresy przerw zimowych).
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S6 – można budować drugą jezdnię obwodnicy Słupska
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.