ZAREJESTRUJ SIĘ, jeśli nie masz jeszcze konta
...a zyskasz dostęp do:
- wszystkich funkcjonalności serwisu
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele"
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa"
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Budowa tunelu w Świnoujściu na filmie
Dwa lata temu rozpoczęła się budowa komory startowej, z której TBM (ang. Tunnel Boring Machine) wyspiarka wyruszyła, by wydrążyć tunel między wyspami Uznam i Wolin. Dziś najdłuższa w Polsce podwodna przeprawa już jest, ale pracy zostało jeszcze mnóstwo.
Umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę tunelu podpisano 17 września 2018 r. W lipcu 2019 r. projekt był gotowy, a w październiku wydano zgodę na realizację inwestycji. TBM przypłynęła w październiku 2020 r., a w marcu 2021 r. rozpoczęła drążenie, by zakończyć je we wrześniu.
Teraz trwają prace przy budowie wyjść awaryjnych i jezdni, dróg dojazdowych, skrzyżowań i placu manewrowego. Przebudowywane są ulice przylegające, powstają ścieżki rowerowe i chodniki.
Na wyspie Uznam niemal ukończono wykonywanie warstwy wiążącej nawierzchni bitumicznej i robót brukarskich. Zaawansowanie prac na wyspie Wolin wynosi 59%. Dojdzie jeszcze do rozbiórki dotychczasowych dróg oraz połącznia połączenie ulic Fińskiej, Duńskiej i wjazdu do tunelu z nowym układem drogowym.
Tunel z drogami dojazdowymi będzie liczył niemal 3,2 km. Odcinek wydrążony przez TBM ma 1483,8 m długości. Koszt inwestycji przekracza 900 mln zł, ale niemal 775,7 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Zobacz także: Budowa wrót sztormowych na Tudze
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.
