W dniach 13–15 czerwca 2023 r. w Tomaszowicach pod Krakowem odbędzie się XXI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „Inżynieria Bezwykopowa” #IB2023. Jednym z prelegentów będzie prof. dr. hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zieolongórskiego, który zaprezentuje ogólne założenia do wytycznych na temat projektowania i budowy obiektów w technologiach bezwykopowych.
Maszyna do mikrotunelowania. Fot. NI Water
Dzisiejsze technologie budowlane oferują coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają projektowanie i budowę obiektów w sposób bezwykopowy. Technologie bezwykopowe są coraz bardziej popularne z uwagi na swoje niezaprzeczalne liczne zalety, takie jak ograniczone zakłócenia w ruchu lądowym, zmniejszenie uciążliwości dla otoczenia, skrócenie czasu realizacji i mniejsze ryzyko uszkodzenia istniejących elementów infrastruktury podziemnej.
Korzyści płynące z opracowania i stosowania wytycznych
Wytyczne dotyczące projektowania i budowy obiektów w technologiach bezwykopowych mogą odgrywać kluczową rolę w całym procesie budowlanym. Zawierają bowiem ogólne zalecane zasady, które muszą być przestrzegane przez projektantów, wykonawców i innych specjalistów zaangażowanych w proces budowy. Istotne jest, że przekłada się to później również na niezakłóconą eksploatację tak zrealizowanych obiektów.
Szerokie stosowanie proponowanych wytycznych zapewni:
Bezpieczeństwo. Wytyczne zawierają podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa podczas projektowania i budowy obiektów bezwykopowych. Określają one odpowiednie procedury i normy, które należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy dla wszystkich zaangażowanych stron. Zapewniają one również minimalizację ryzyka wypadków, uszkodzeń infrastruktury i innych nieprzewidzianych incydentów.
Jakość. Wytyczne zawierają wytyczne dotyczące jakości pracy, materiałów i sprzętu używanego podczas budowy. Określają one standardy, którym muszą odpowiadać wszystkie wykonane prace. Dzięki temu zapewniana jest wysoka jakość obiektów bezwykopowych, które są odpowiednio trwałe, wytrzymałe i spełniają wszystkie wymagania techniczne.
Efektywność. Wytyczne mają na celu zapewnienie efektywności w procesie budowlanym. Określają one optymalne metody i techniki, które powinny być stosowane, aby zminimalizować czas trwania prac i koszty. Mogą również zawierać wytyczne dotyczące optymalnego wykorzystania zasobów, takich jak energia i materiały, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.
Aspekty prawne. Wytyczne stanowią podstawowe wytyczne branżowe dla projektantów i wykonawców prac bezwykopowych. Określają one standardy, procedury i praktyki, które są akceptowane i uznawane przez wszystkie strony procesu budowlanego. Dzięki temu zapewniona jest spójność i jednolitość w podejściu do projektowania i budowy obiektów bezwykopowych.
Opracowanie takie jest nie tylko niezbędne z punktu widzenia technicznego, ale także istotne z perspektywy ochrony środowiska i minimalizacji zakłóceń dla społeczności lokalnych. Zdaniem prof. dr hab. Adama Wysokowskiego należy dążyć do szybkiego opracowania i wdrożenia takich dokumentów. Przyczyniłyby się one bowiem do jeszcze szerszego upowszechnienia technologii bezwykopowych oraz uporządkowałyby proces inwestycyjny z korzyścią dla wszystkich jego stron.
Ekspert o imponującym dorobku
Prof. dr hab. Adama Wysokowski jest kierownikiem Zakładu Dróg i Mostów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalizuje się w dziedzinie zmęczenia, trwałości, utrzymania i przeglądów mostów a także przepustów komunikacyjnych, w tym konstrukcji gruntowo-powłokowych. Przez wiele lat zajmował się badaniami tych konstrukcji.
dr hab. inż. Adam Wysokowski, Uniwersytet Zielonogórski. IV Konferencja CIPP. Fot. Quality Studio
Od wielu lat jest aktywny również we wdrażaniu w naszym kraju nowoczesnych materiałów i technologii w budownictwie drogowo-mostowym. W ramach tych prac wykonał wiele badań laboratoryjnych i terenowych oraz przeprowadził kilkadziesiąt cykli szkoleń na ten temat. Wynikiem tych wieloletnich działań jest kilkanaście ogólnie obowiązujących w praktyce drogowo-mostowej zaleceń i specyfikacji opracowanych z jego udziałem, najczęściej pod jego kierunkiem.
W ramach pracy habilitacyjnej opracował metodę szacowania wpływu korozji na nośność mostów stalowych nagrodzoną przez Ministra Infrastruktury. Autor lub współautor ponad 150 publikacji i kilku monografii. Przez dwie kadencje był członkiem sekcji materiałów budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Od 1992 r. jest członkiem Normalizacyjnej Komisji Problemowej nr 251 ds. obiektów mostowych PKN.
Działalność dydaktyczną zapoczątkował na Politechnice Wrocławskiej z zakresu inżynierii komunikacyjnej i projektowania mostów. Kontynuuje ją obecnie na swojej macierzystej uczelni - Uniwersytecie Zielonogórskim prowadząc wykłady głównie z mostów metalowych oraz badań i materiałoznawstwa drogowo-mostowego.
Dorobek zawodowy to praca w wykonawstwie oraz projektowanie, ekspertyzy, szkolenia, koordynacja i wdrożenie do szerokiej praktyki Systemu Gospodarki Mostowej. Członek Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej (ZMRP), Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), International Association of Bridge and Structural Engineering (IABSE), American Society of Civil Engineers (ASCE).
Inżynieria Bezwykopowa - WIEDZA, BIZNES, ATRAKCJE
XXI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „Inżynieria Bezwykopowa” odbędzie się w dniach 13–15 czerwca 2023 r. w podkrakowskich Tomaszowicach, a także online poprzez serwis akademia.inzynieria.com.
Konferencja rozpocznie się od warsztatów. Wykłady uznanych ekspertów odbędą się w ramach trzech sesji. Poza tym będzie można obejrzeć pokazy technologii na żywo, a jedna z planowanych atrakcji to spotkanie z cenionym dziennikarzem Marcinem Prokopem. Tradycyjnie kulminacyjnym momentem będzie rozdanie TYTANÓW, czyli branżowych nagród.
Program, prelegenci, atrakcje – wszystkie szczegóły dotyczące konferencji znajdziesz TUTAJ.
ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w dorocznym święcie branży bezwykopowej o zasięgu międzynarodowym.
Przeczytaj także: Metody TIP a moduły rurowe PP. Czy to dobre rozwiązanie?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.