Według raportu to właśnie realizacja nowych projektów, takich jak Crossrail 2, nowy pas startowy lotniska Heathrow oraz przeprawy nad Tamizą we wschodniej części Londynu, jest kluczowa, by osiągnąć sukces i móc konkurować z innymi miastami.
Ponad 84% londyńskich firm widzi Crossrail 2 jako główny punkt stołecznego rozwoju. Jednie o 4% mniej z nich uważa, że postępowanie zgodnie z rządowym terminarzem w kwestii budowy trzeciego pasa startowego na Heathrow w istotny sposób podniesie atrakcyjność Londynu dla inwestorów. Businessmani zaznaczają, że wraz z ekspansją miasta na wschód, konieczna jest dbałość o właściwą infrastrukturę, która pomoże temu terenowi się rozwijać, zwłaszcza w Docklands. Ponad 80% respondentów uważa, że rozwój miasta w dużym stopniu uzależniony jest od wybudowania odpowiednich przepraw w Londynie Wschodnim.

Brexit: szansa czy zagrożenie?

Rok 2016 nie był spokojny dla Wielkiej Brytanii pod względem politycznym, ale teraz wydaje się to już nie wpływać na sytuację biznesową kraju. 1/5 firm prognozuje, że w ciągu kolejnych sześciu miesięcy brytyjska gospodarka będzie się stabilnie rozwijać (w poprzednim raporcie jedynie 4% respondentów odpowiedziało tak optymistycznie). Prognoza stabilnego rozwoju rozciąga się też na same firmy – 26% przewiduje zyski, to o 18% więcej niż rok temu.
Eddie Curzon, szef CBI London, komentuje: Londyn to jedno z prawdziwie światowych miast, jego gwiazda nadal lśni na początku 2017 r. I zaraz dodaje: Dzięki Crossrail 2, inwestowaniu w lotnisko Heathrow i lepszemu wykorzystaniu Tamizy, Londyn może pozostać na czołowej pozycji jako jeszcze atrakcyjniejsze miasto, w którym warto inwestować, pracować i mieszkać przez kolejne dekady. 
Wtóruje mu Adam J. Hetherington, dyrektor CBRE: Transport i właściwa infrastruktura są kluczowe dla opłacalności tworzenia biur w Londynie. Oczekujemy, że te biura, które zostały ulokowane wzdłuż nowej linii kolejowej Elizabeth (Crossrail), będą jednymi z najefektywniejszych. Raport utwierdza nas w tym, że Crossrail 2 odblokuje potencjał trasy południowo-zachodniej i północno-wschodniej. 

Czas na inwestycje

Pod względem działalności gospodarczej Londyn prężnie się rozwija i nie zważa na polityczne trudności. Ponad połowa (54%) inwestorów ma zamiar trzymać się wcześniej ustalonych planów inwestycyjnych, a 26% chciałaby je zwiększyć. Prawie 2/3 respondentów uważa, że Brexit nie wpłynął negatywnie na ich możliwości zatrudnienia – co nie tylko cieszy, ale i zmusza do tego, by zainwestować w infrastrukturę dla biznesu i nowych pracowników.

TEMAT SPECJALNY: CROSSRAIL