Partnerzy portalu

Śląsk Cieszyński – otwarto most przez Wisłę w Drogomyślu

Opublikowano: 23-02-2023 Źródło: powiat cieszyński

22 lutego 2023 r. zakończył się odbiór końcowy mostu nad Wisłą w Drogomyślu (woj. śląskie). Kierowcy już korzystają z przeprawy. Budowa obiektu rozpoczęła się 8 czerwca 2022 r.


Śląsk Cieszyński: otwarto most nad Wisłą w Drogomyślu. Fot. Powiat Cieszyński Śląsk Cieszyński: otwarto most nad Wisłą w Drogomyślu. Fot. Powiat Cieszyński
  • Trzyprzęsłowa przeprawa ma 51,8 m długości
  • Przęsła wykonano z prefabrykowanych belek strunobetonowych
  • Koszt budowy wyniósł 7,5 mln zł

Nowy most zastąpił starą przeprawę

Powiat zakończył budowę nowego mostu w Drogomyślu przez Wisłę. Ustrój nośny obiektu w ciągu drogi powiatowej 2627S liczy 51,8 m. Przeprawa ma trzy przęsła o rozpiętości teoretycznej 11,95 + 26,90 +11,95 m i cztery podpory. Szerokość całkowita jest zmienna, od 9,98 do 11,27 m, a wysokość w świetle zaprojektowano na min. 6,87 m.

W projekcie przewidziano trzyprzęsłową ramę zintegrowaną. Elementy nośne to belki prefabrykowane strunobetonowe typu T12 dla przęseł skrajnych i T27 dla środkowego. Są zespolone płytą pomostu (24 cm grubości) i uciąglone poprzecznicami podporowymi. Te połączono monolitycznie z filarami tarczowymi i przyczółkami. Od strony DK81 zastosowano w przęśle 10 belek, środkowe składa się z 11, a drugie skrajne także z 11.


W ramach rozbudowy drogi powiatowej powstały drogi dojazdowe klasy Z o długości niemal 60 m z prędkością projektowaną 40 km/godz. Szerokość jezdni wynosi 6 m (na łuku 7,1 m), pobocza mają po 1 m, a chodnik jednostronny 2 m.

Fot. Powiat Cieszyński Fot. Powiat Cieszyński

Most przez Wisłę z dofinansowaniem

Zadanie obejmowało rozbiórkę starego mostu oraz budowę nowego, korektę dojazdów do obiektu, wykonanie odwodnienia z dwoma wylotami brzegowymi, oświetlenie przeprawy, ubezpieczenie koryta Wisły narzutem z kamienia łamanego (dno i skarpy), a także przebudowę uzbrojenia technicznego kolidującego z inwestycją (sieci teletechniczna oraz gazowa). Powstały też barieroporęcze i balustrady.

Inwestorem przedsięwzięcia o wartości 7,5 mln zł był powiat cieszyński, a jednostką prowadzącą Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie. Zadanie zrealizowała firma Banimex. Projekt otrzymał 5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostała kwota pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Przeczytaj także: Bomba z II wojny światowej znaleziona na budowie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!