Partnerzy portalu

Tunel średnicowy: dokończą budowę wiaduktu wschodniego na stacji Łódź Kaliska

Opublikowano: 16-07-2018 Źródło: UMWŁ

W latach 80. XX w., kiedy budowano nowy dworzec Łódź Kaliska, rozpoczęto przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych nad Al. Bandurskiego – wschodniego i zachodniego. Do użytku oddano jednak tylko wiadukt zachodni, a prace przy wschodnim przerwano w 1998 r. Teraz, po 20 latach, roboty zostaną wznowione, bo trwa projekt zakładający remont i ukończenie wiaduktu wschodniego.


Łódź Kaliska to drugi co do wielkości dworzec kolejowy i stacja kolejowa Łodzi. Fot. Mariola Anna S/Shutterstock
Łódź Kaliska to drugi co do wielkości dworzec kolejowy i stacja kolejowa Łodzi. Fot. Mariola Anna S/Shutterstock

Dokumentację dla projektu pn. „Dokończenie budowy Wiaduktu Wschodniego na stacji Łódź Kaliska” zlecił i sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego za kwotę około 500 tys. zł. Prace te realizowane były w latach 2017-2018. Z kolei pod koniec czerwca br. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) złożyły wniosek o unijne dofinansowanie przeprowadzenia projektu.

Jeszcze w tym miesiącu kolejarze zamierzają ogłosić przetarg zarówno na dokończenie budowy wiaduktu wschodniego, jak i modernizację pozostałej części stacji Łódź Kaliska. Przeprowadzenie całej inwestycji ma kosztować 40 mln zł, z czego 34 mln zł wyniesie unijne dofinasowanie.

Planowany termin zakończenia wszystkich prac na stacji Łódź Kaliska to  koniec 2021 r. – podobnie jak w przypadku budowy tunelu średnicowego w Łodzi. Jak podano w komunikacie, to pozwoli, by pierwsze pociągi wyjeżdżające wspomnianym tunelem z dworca Łódź Fabryczna wjechały na już zmodernizowaną stację Łódź Kaliska.

Trasa tunelu średnicowego w Łodzi. Źródło: UM Łódź Trasa tunelu średnicowego w Łodzi. Źródło: UM Łódź

Dodajmy, że na tunel średnicowy w Łodzi złożą się: 3-kilometrowy tunel dwutorowy oraz cztery tunele o jednym torze, których łączna długość wyniesie 4,5 km. Do budowy wykorzystane zostaną trzy metody. W tunelu znajdą się dwa przystanki – u zbiegu ul. Zielonej, Zachodniej i Kościuszki (przystanek Centrum) oraz u zbiegu ul. Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej (p. Ogrodowa).

Przeczytaj także: W Polsce powstanie 20 tuneli kolejowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!