Dr inż. Monika Mitew-Czajewska z Politechniki Warszawskiej podczas konferencji "Budownictwo Podziemne" szczegółowo omówi poszczególne grupy metod wykonywania tuneli wraz z podaniem zakresu oraz przykładów ich zastosowania.
Tunel Laliki. Fot, inzynieria.com
Metody wykonywania tuneli dzieli się na trzy podstawowe grupy: klasyczne, odkrywkowe oraz specjalne.
Klasyczna budowa tuneli
Rozwiązania klasyczne mają zastosowanie w głównej mierze w przypadku wykonywania tuneli głębokich. Można tu wymienić takie metody, jak np. austriacka, paryska, belgijska, niemiecka oraz najszerzej obecnie stosowana – konwencjonalna.
Techniki odkrywkowe
Techniki odkrywkowe stosuje się do wykonywania tuneli płytkich. W tej grupie znanych jest obecnie wiele metod podstawowych, takich jak: metoda ścian szczelinowych, ścian berlińskich, ścian szczelnych, palisady, a także ich różnorodne technologiczne modyfikacje, przykładowo: palisady z pali lub paneli jet-grouting czy ściana paryska.
Metody specjalne budowy tuneli
Trzecia grupa sposobów wykonywania tuneli (metody specjalne) obejmuje różnorodne, zaawansowane technologicznie i przez to niezmiernie interesujące metody budowy, które mogą mieć zastosowanie w przypadku konieczności budowy tuneli w warunkach trudnych (w tunelach podwodnych, głęboko położonych lub po prostu w złożonych warunkach geotechnicznych). Są to np. metody tarczowe, zatapianie lub opuszczanie gotowych elementów czy przeciski.
Zapraszamy do zapoznania się programem konferencji „Budownictwo Podziemne”, organizowanej w dniach 8–9 września 2015 r. w hotelu Swing w Krakowie, oraz do udziału w tym wydarzeniu.
Więcej o tunelach krajowych i zagranicznych, budowanych różnymi metodami
Fot. Crossrail
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.